Kapat
Batarya Teknolojileri 43 0

ABD Enerji Bakanlığı, Katı Hal Pilleri için 2 Milyon Dolar Ödülü GM Firmasına Verdi

Katı hal aküleri gelecek olabilir ancak bununla ilgili çok fazla masraf var.

Birçok otomobil üreticisi, katı halli lityum pillerin EV’lerin geleceği olduğu konusunda hemfikir olabilir. Bununla birlikte, bazıları teknoloji üzerinde bir süredir çalışıyor olsa da, hala araçlarda toplu pazar kullanımı için hazır değil. Çoğu yeni teknolojide olduğu gibi, araştırma ve geliştirme maliyetleri çok düşük.

ABD Enerji Bakanlığı az gelişmiş araç teknolojisi araştırması için 2019 ödül parasını açıkladı. General Motors‘a ve Ford‘a fon verdi. GM toplam 9,1 milyon dolar kazanacak ancak 2 milyon dolar katı hal batarya araştırma ve geliştirme için özel olarak ayrıldı.

Genel olarak hibe para, otomobil üreticilerinin daha yakıt tasarruflu araçlar üretmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu yüzden, GM fonların geri kalanını daha hafif ve daha verimli motorlar için kullanacaktır. Daha spesifik olarak, orta sınıf kamyonlar için yeni motorlar geliştirmek üzere 7,1 milyon dolar kullanılacak. Ford 7.5 milyon dolar aldı, bu da otomobil üreticisinin verdiği açıklamaya dayanarak CNET Roadshow spekülatörlerinin yeni turbo motorları için kullanılacağını belirtti.

Kısacası katı halli piller, mevcut lityum-iyon pillere göre daha hafif ve daha yoğundur, yanıcı olmayan “katı” elektrolitleri nedeniyle daha güvenlidir. Batarya tekniğinin güvenilir olduğu kanıtlandı ancak üretim ve ileri testler pahalı. Katı hal pilleri ayrıca pilin aşırı ısınması ve uzun şarj süreleriyle de ilgili gelişimleri olan batarya tipidir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

7 + 8 =