Kapat
Batarya Teknolojileri 54 0

Alise Projesinden 3. Nesil Lityum-Kükürt Piller 325 Wh / kg’a Ulaştı

Amaçları 500 Wh / kg’a ulaşmak ve bu da daha fazla potansiyele ulaşmayı getirecek.

Size zaten lityum-kükürt bataryalarından bahsettik. Ya da eğer isterseniz Li-S. Birçok araştırma kurumu, daha hafif olma ve lityum-iyon pillerden daha fazla güç yoğunluğuna sahip olma potansiyelleri ile ilgilenmektedir. Alise Projesi geçenlerde 325 Wh / kg verebilecek yeni bir prototip yarattığını duyurdu. 500 Wh / kg üretim versiyonuna daha yakın.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Alise Projesi, 5 farklı ülkeden 16 ortağın katılımıyla gerçekleşti. Williams İleri Mühendislik ve Koltuk aralarında ancak bu pilleri üretecek olan şirket muhtemelen Oxis Enerji’dir.

Şirket, Brezilya’nın Minas Gerais bölgesinde, bol miktarda kükürt madenine sahip bir eyalet olan ilk pil üretim tesisine sahip olmak için Codemge Participações SA ile bir anlaşma yapmıştı. Bunun yanında Oxis, Galler’deki Kenfig Sanayi Sitesi Liman Talbot’unda bir elektrolit ve katot aktif madde fabrikasına sahip olacağını açıkladı.

Oxis, halihazırda 425 Wh / kg li-s batarya üretti ancak Alise Projesi’nin baş araştırmacısı Christophe Aucher’a göre, bu “son teknoloji”. “Alise’da daha hafif, daha küçük, yeterince büyük ve güçle çalışabilen daha hızlı bir şarj oranı arasında bir uzlaşma geliştirdik. Bu nedenle gravimetrik enerji yoğunluğu için ‘sadece’ 325’e ulaştık ”dedi.

Aucher, Li-S’yi mevcut için çok uygun bir evrim haline getiren birçok avantajı belirtiyor

Mevcut Li-İyon aküler yaklaşık 150 Wh / kg olacaktır, bu da 3. nesil Li-S hücrelerinin mevcut enerji yoğunluğunun iki katından fazla olmasını sağlar. “NEDC ve WLTP sürüş çevrimlerini takiben modül seviyesinde (2.1 kWh, 173 Wh kg-1, 24.45 Ah, 82V) testler yapıldı. BEV ve PHEV hibridizasyonu için araç seviyesindeki (akü paketi) simülasyonla onaylandılar ”dedi.

Araştırmacılar ayrıca Li-S pillerinin kobalt gibi kritik hammaddelere dayanmadığını da belirtti. Ve düzenli bir Li-Ion bataryanın ihtiyacı olan malzemenin yarısına sahip olması. “Hala çözülmemiş birçok zorluk var. Bunlardan bazıları, anot olarak lityum metal kullanımı ve korunması gibi diğer teknolojilerde ortaktır . ”

Bu zorlukların üstesinden gelindiğinde, EV’lerde Li-S pilleri hakkında konuşmaya başlayabiliriz. Aucher, “Lityum-kükürt teknolojisi, lityum iyonu için geçerli olmayan teorik sınırlarından hala uzakta,” dedi. Gerçekten: Sülfürün teorik güç yoğunluğu 2.6 kWh / kg’dır ve bu da yeni prototipin sadece yüzde 12.5’ine ulaşmasını sağlar. 

“Maliyet, güvenlik, hacim veya güç gibi temel otomotiv gereksinimlerinin çoğu için rekabetçi bir aday olduğunu gösteriyor. Araştırmacı, düşük ağırlığından dolayı zaten ticari ürünlerin ötesinde ”dedi.

Alise Projesi’nin devam eden çabalarına rağmen, Oxis zaten 2020’de Li-S pil üretimine başlamayı planlıyor. Onları teslim etmeyi başarırsa, onları muhtemelen gelecekteki Williams İleri Mühendislik projelerinin herhangi birinde ilk olarak göreceğiz. En yenisi Lotus Evija idi.

Muhtemelen yeni pilleri kullanacak olan başka bir şirket de Seat. Halen MEB platformuna bağlı olduğunu biliyoruz, aynı VW ID.3’te kullanıldı ancak yeni hücreler sınırlı sayıda Cupra elektrikli aracında olabilir. Ya da bir kavramda, sadece bir testbed olarak kullanılabilir.

İyileştirme konusundaki büyük potansiyele rağmen, Li-S pilinin bir gerçek haline gelmesi endişeliyiz. Akım aralığının aynı hacimle iki katından fazlasını sunan bir pil takımı hayal edin. Araştırmacıların ticari kullanım için 500 Wh / kg almayı başardıklarını düşünün.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir