Kapat
Batarya Teknolojileri 98 0

Araştırmacılar 10 Dakikada 380 Km Menzil Şarj Etmek için Bir Yöntem Çalışıyor

Hızlı şarj can alıcı nokta olacak

Elektrikli araç sektöründe can alıcı nokta hızlı şarj ve uzun menzildir. Bu noktada tüm firmalar çalışmalarını devam ettirmektedir. Ya da değiştirilebilir pil yapısı formülü ortaya çıkmalıdır. Şu an ikinci yöntem çok olumlu olarak karşılanmıyor. Hızlı şarj ve daha uzun menzil konuları birinci çalışma noktası oldu.

Bugünlerde tabletlerinizin, telefonlarınızın ve diğer cihazların daha hızlı ve daha uzun süre şarj olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bunun nedeni hızlı şarjın en son nesil elde taşınır cihazlarda her yerde bulunmasını sağlamasıdır. 

Peki bu durum elektrikli otomobillere veya diğer elektrikli araçlara uygulanabilir mi? 2018’de St Louis/Washington’daki Washington Üniversitesi’ndeki araştırmacılar bazı sıcaklıklarda, pillerin içindeki lityum metal kaplamanın parmak benzeri çıkıntılar üretebileceğini açıkladılar. Bunlar genellikle araştırma çevrelerinde ‘dendritler’ olarak adlandırılır. Meseleleri daha karmaşık hale getirmek için farklı akımlar farklı dendrit şekilleri oluşturur. 

Bu dentrit şekilleri yok edilirse hızlı şarj noktasında gelişme sağlanabilir. Asimetrik şarj ve deşarj sıcaklıkları yöntemi ile bir grup araştırmacı bu dentrit çıkıntıları engelledi ve hızlı şarjı sağladı. Bu gelişme bilim dünyası için harika bir haber oldu.

Araştırmalar hala devam ediyor ve henüz net bir uygulama göremedik. Ancak kısa süre içerisinde elektrikli araçlara uygulanmaya başlayabilir heyecanla o anı bekliyoruz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir