Kapat
Batarya Teknolojileri 122 0

Bloomberg: Volkswagen Pil Tedarik Anlaşmaları İmzaladı

Volkswagen, Samsung SDI ile birkaç pil üreticisinden biri olarak sözleşme imzaladı ancak şimdi Güney Koreli tedarikçiden beklenen siparişi azalttı

Resmi olmayan basında çıkan haberlere göre Volkswagen, Samsung SDI’dan beklenen hacmi azaltarak EA akü tedarik planlarında değişiklik yapıyor.

Alman üretici, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç tedarikçiyle sözleşme yaptı:

Samsung SDI’nin gelecekte bir noktada 20 GWh’nin üzerinde bir noktada teslimat yapması bekleniyordu ancak planın şu anda sadece 5 GWh için olduğu bildiriliyor.

“Samsung başlangıçta, 20.000 gigawatt saatin üzerinde pil üretmeyi kabul etti, 200.000 araca 100 kilovat saat paketi ile yetecek kadar güç verdi. Ancak son güncellemeler ile bu rakamın oluşamayacağı düşünüldü”

Haberlerde, Samsung SDI’nin malzemelerini zamanında temin etmeyeceği ve Volkswagen’in bir başkasına geçmek zorunda kaldığı öne sürülüyor.

Samsung SDI, VW’nin batarya tedarikçisi olmaya devam edecek ancak görünen o ki, en azından şimdilik – eğer rapor doğruysa – sadece genel olarak küçük bir paya katkıda bulunacak.

Toplamda, Volkswagen’in tedarik anlaşmaları 50 milyar Avro’dur (56 milyar Dolar) ve bundan birkaç yıl sonra VW Grubunun tamamı için dünya genelinde toplam 300 GWh tedarik sağlanmasına neden olabilir.

Asya tedarikçilerinin yanı sıra Volkswagen, Northvolt ile birlikte Avrupa pil fabrikasını da düşünüyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir