Kapat
Batarya Teknolojileri 70 0

Çılgın Çalışma: Hibritlerin Elektrikten Daha Temiz Olduğunu Söyledi

Emissions Analytics, hibritlerin pil üretimini elektrikli otomobillerden daha iyi kullandığını söylüyor.

Bağımsız bir emisyon şirketi, elektrikli otomobillerden ziyade melezlerin şu anda küresel araç emisyonlarını azaltmanın en etkili yolunun olduğunu belirtti.

Kendisini “gerçek dünya emisyonlarının bilimsel ölçümü için dünyanın önde gelen bağımsız uzmanı” olarak nitelendiren Emisyon Analitiği, kıt ve pahalı otomotiv pillerinin hibritlerin karbondioksit emisyonlarında en etkili düşüşü sağladığı anlamına geliyor. Emisyon tasarrufu, ilgili akünün boyutuyla karşılaştırıldığında şirket, elektrikli akü araçlarının (BEV’ler) Suzuki Swift Hybrid gibi hafif melezlerden 21 kat daha kötü olduğunu iddia ediyor.

Toyota Prius sokakta şarj istasyonuna takıldı

Akü boyutları kilowatt-saat (kWh) olarak ölçülür ve aracın karbondioksit tasarrufunun akünün boyutuna bölünmesi, kilowatt-saat başına kilometre başına gram (‘g / km / kWh)’ özel bir azalma ‘verir. Emission Analytics, daha geniş bir kapsama alanı sağlamak için daha büyük aküleri olan elektrikli araçların sadece 3.5g / km / kWh, diğer yandan hibritler 50.5g / km / kWh, hafif hibritler ise 73.9g / km / kWh tasarruf ettiğini söylüyor.

Tam enerji seviyeli hibrit araç hızölçer takometre

Şirket, bu hesaplamaların yakıt çıkarımı, rafinaj ve nakliye ya da elektriğin üretim ve dağıtımından kaynaklanan CO2 emisyonlarındaki farklılıkları dikkate almadığını itiraf ediyor. Her ne kadar firma bazı çalışmaların “elektrik akımının CO2’nin petrol için olduğundan daha büyük olduğunu” gösterdiğini söylese de, göreceli verimlilik hesaplamaları, işlemlerin eşit miktarda karbondioksit ürettiğini “örtük olarak varsaymaktadır”.

Yine de Emission Analytics CEO’su Nick Molden, verinin elektrikli araçlardan ziyade hibritlere geçmenin sektörün mevcut pil üretim kapasitesini daha iyi kullanacağını gösteriyor.

Elektrikli otomobil lityum pil paketi ve güç bağlantıları

“Elektrifikasyon, egzoz borusu emisyonlarını azaltmada umut verici bir yol olduğunu kanıtladı” dedi. “Teknolojinin en uç şekli – tamamen elektrikli araçlar – genellikle çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Paradoksal olarak, tam BEV’ler acil ve anlamlı bir CO2 azaltımı elde etmek için oldukça yetersiz bir yol gibi görünmektedir. Tedarik zinciri sorunları ve menzil ve fiyatı içeren tüketici kabul zorlukları ile sınırlı pil kapasitemizin alternatif kullanımını araştırmak için sebep vardır.

“En büyük zorluklarımızdan biri, filo devir hızı ve tipik olarak 12 yıla kadar yolda kalan araçlar. Bu, filonun tamamının yenilenmesinin çok yavaş bir süreç olduğu anlamına geliyor. Mevcut BEV’ler hakkında çekince, daha acil bir etkiye sahip olacak bir alternatife ihtiyacımız var. CO2’nin atmosferdeki uzun ömrü nedeniyle, şimdi küçük bir değişiklik gelecekteki büyük bir değişiklikten çok daha iyidir. Kritik bir erken azaltmayı kolaylaştırmak için sektörün mevcut pil kapasitesinin kullanımını optimize etmemiz gerekiyor. ”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + four =