Kapat
Batarya Teknolojileri 50 0

Çin, Lityum Üretim Maliyetini Düşürdüğünü İddia Etti

Teknolojik bir atılım, ülkeye akü üretiminde bir avantaj sağlayacaktır.

Batarya geliştirme ve üretimi ABD’de rekabet edebiliyorsa, Çin’de bir ölüm kalım meselesidir. Harfi harfine. 

Bu nispeten küçük yerlerde yüksek yanmalı motorlu araçların yoğunluğu ciddi nefes alma sorunlarına neden olur, bu nedenle ülkenin giderek daha fazla EV’ye sahip olma endişesini anlayabiliyoruz. South China Morning Post’a göre son zamanlarda lityum üretiminde büyük bir atılım gerçekleştirdi.

Uluslararası lityum fiyatları şu anda metrik ton başına 12.000 ila 20.000 ABD Doları arasında olmasına rağmen, Çin hükümeti, yeni bir ekstraksiyon işlemiyle üretimini 2.180 $ ‘a düşürdüğünü iddia ediyor. 

South China Morning Post’a göre çok iyi korunan bir sır olduğu için lityum satış fiyatlarının üretim maliyetlerine yakın olup olmadığı açık değil. Öyle ise, bu mineralin metrik tonu için en düşük fiyatı düşündüğünüzde, maliyetlerde yüzde 81,8’lik bir eğik çizgi olacaktır. En yüksek fiyatı alırsanız, maliyet indirimi yüzde 89,1’e ulaşacaktır.

Görünüşe göre, üretim maliyetlerini düşürmek sadece kar marjlarını yükseltmeye yardımcı olacak. Halen bu yeni lityum çıkarma yöntemini kullanan bir devlete ait şirket olan Qinghai Lithium Industry’nin karı yüzde 50’den fazla artırmayı başardığı bildirildi. Sürecin daha da iyileştirilmesiyle daha da iyisini yapmayı bekliyor. 

Lityum Madenciliği İşlemleri

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + nine =