Kapat
Batarya Teknolojileri 34 0

Çin’de Toyota PHEV’ler Tesla Benzeri Panasonic Silindirik Hücreler Kullanıyor

Toyota, Çin’deki bazı PHEV modelleri için Panasonic’in silindirik hücrelerine geçti. Ama neden?

Reuters’e ve daha önce Nikkei gazetesine göre Toyota Çin’deki “Tesla tarzı Panasonic bataryaları” adlı hibrid bazı modellerde kullanıyor.

Toyota Corolla PHEV’de silindirik hücrelerin kullanıldığı ve Toyota Levin PHEV’in bu yıl tanıtıldığı bildirildi. Bunların 18650 hücre (Boyut Model S ve Model X ) veya 21700 ( Model 3‘te kullanılan boyut) olup olmadığından emin değiliz .

“Toyota Motor Corp, Panasonic Corp’un Tesla Inc için tasarladığı aynı tür pili, Çin’de satılan bazı hibrit hibridlerde kullanmaya başladığını söyledi.

Toyota, Panasonic’in silindirik pillerini, bu yıl Çin’de piyasaya sürülen yeni Corolla ve Levin plug-in hibrid sedalarında kullanıyor, dedi.

PHEV’lerin özellikleri yüksek güçlü hücreler gerektirdiğinden kesin olarak kimya, Tesla’daki durumdan farklıdır.

Asıl soru Toyota’nın neden uzun yıllar prizmatik hücreler kullandıktan sonra silindirik hücreler kullanmaya karar vermesi?

Reuters’in makalesinde, Panasonic’in Osaka’daki tesisini yeniden meşgul etmesini sağlayan yaklaşık 50.000 paket silindirik pil siparişi verildiği bildirildi. Model S / X’in satışlarının düşmesi ve Panasonic’in bu pazarlar için iyi bir anlaşma yapmasını tetikleyen 18650 pillere (Japonya’dan ithal edilen) düşen düşük talebe bağlı olabilir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × two =