Kapat
Batarya Teknolojileri 40 0

Daimler, Batarya Tedarikçisi Olarak Farasis Enerjisini Seçti

Yeni EQ modelleri için batarya tedarikçisi olarak Farasis Energy seçildi ancak hücrelerin karbon-nötr bir işlemde üretilmesi gerekiyor.

Daimler, bu ayın başlarında, ilk kez Mercedes-Benz EV’ler için lityum-iyon akü hücrelerini karbon nötr bir üretimden tedarik etmek niyetinde olduğunu açıkladı .

% 100 yenilenebilir elektrik kullanırken karbon nötr üretim süreci mümkündür ve geri dönüşüm içerir (Daimler’in Yeniden Kullanımı, Onarımı, Yeniden Üretimi, ReMat yaklaşımı).

Karbon nötr hedefine ulaşmak için belirlenen ilk hücre tedarikçisi şu anda iki tesisi olan Farasis Energy‘dir : Ganzhou ve Zhenjiang’da (Çin).

Kurumsal Araştırma ve Mercedes-Benz Otomobil Geliştirme’den Sorumlu Daimler AG Yönetim Kurulu Üyesi Markus Schäfer:

“2039 yılı için sürdürülebilir mobilite kursunu belirledik. Ürün portföyümüzün tutarlı bir şekilde elektrifikasyonuna ek olarak, uzun vadeli iklim nötrlüğü hedefimizi gerçekleştirmek için tedarik zincirine de bakıyoruz: EQ ürün ve teknoloji markamızın bir sonraki araç üretimi, yenilenebilir enerjilerden % 100 elektrik kullanılarak üretilecek.

Diğer batarya üreticileri gibi Farasis Energy de Daimler’in Kamenz, Bruehl ve Sindelfingen’deki batarya paketi tesislerine hizmet vermek için Avrupa’daki ilk üretim tesisini kuruyor.

€ 600 milyon değerinde yatırım  ile Almanya’nın Saksonya-Anhalt bölgesinde Bitterfeld-Wolfen inşa edilecek 6 GWh kapasite ile beklenen ilk üretim tesisi.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seven + 3 =