Kapat
Batarya Teknolojileri 58 0

Echion’un “Magic” Tozu 6 Dakikada Tam Akü Şarjı Sağlıyor

Lityum-iyon akülerdeki grafitin yerini alır ve patlamasını önler.

Tinker Bell, Peter Pan ile çocukların Neverland’e uçmalarına yardımcı olan sihirli bir pudra içerdi. Ya lityum iyon pillerin altı dakika içinde tamamen şarj olmasını vaat eden başka bir sihirli toz olduğunu söylesek? Peri masalı? Tam da Echion Technologies’in icat ettiğini iddia ettiği şey. Sadece bu da değil: bu çözümü 2020 kadar erken satmayı vaat ediyor.

Şirket Dr. Jean De La Verpilliere tarafından kuruldu. Doktora için okuyordu. Bu materyali geliştirirken nanobilimde Cambridge Üniversitesi’nde okuyordu. 2017’de Echion Technologies’i kurdu ve şimdi her gün 1 kg üretebileceğini söylüyor.

Bize haber getiren Cambridge Independent, La Verpilliere’in yeni malzemenin bir bileşik olup olmadığını açıklığa kavuşturmadığını söylüyor – ki bu muhtemeldir – buluş patentinin tam olarak çözülmediğine inanmamızı sağlayan şey. 

Bu ya da teknik detayların ortaya çıkmasının Echion Technologies’in şimdi sunabileceğinden daha hızlı bir şekilde üretilebilecek benzer bileşiklere yol açması olasılığıdır. Şirket şu anda 1.000 ton üretmek için bir yöntem üzerinde çalışıyor.

Bu “sihirli” tozun önerdiği şey, lityum-iyon pillerdeki grafitin yerini almak. Özellikleri ile sadece pilin çok daha hızlı şarj olmasına izin vermez. Ayrıca lityum-iyon pillerin patlamasını da önler. Boeing 787 Dreamliner bunu beğendi. 

“Tozlar bir lityum pilin merkezi bileşenidir. Bu, 45 dakika değil altı dakikada şarj etmenizi sağlayan yeni bir toz türüdür. Bu araç bir otomobil içeriyor, bu nedenle elektrikli otomobilinizin konvansiyonel olarak yakıt ikmali yapmak kadar kolay olması lazım ”dedi.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir