Kapat
Batarya Teknolojileri 77 0

Extreme E prototip SUV Açıklandı

Temel prototip Extreme E elektrikli arazi tipi SUV, Goodwood Festival of Speed’de seri kurucusu Alejandro Agag ve başkan Gil de Ferran tarafından başlatıldı.

ODYSSEY 21, Spark Racing Technology tarafından yapılmıştır ve Williams Advanced Engineering tarafından sağlanan bir bataryaya sahiptir.

XE, ABB FIA Formula E tarafından işletilecek olan büyük üreticilerin ilgisini çekmeyi ve iklim değişikliğinden zarar görmüş dünyadaki olayları düzenlemeyi umuyor.

Rakip üreticiler, yola çıkan SUV modellerine benzemek için motor kapağı, ön ve arka tamponlar, yan etek ve ışıklar dahil olmak üzere üstyapı alanlarını değiştirerek ODYSSEY 21’in görünümünü değiştirebilecekler.

Üreticiler ayrıca arabanın güç aktarma organlarının belirli alanlarını da geliştirebilecek ancak çalışma dışı takımlar baz paketi kullanarak rekabet edebilecek.

ODYSSEY 21, 400kW (550bhp), 1650kg ağırlık ve 2.3m genişliğinde belirtilen en yüksek güç çıkışına sahiptir.

XE, 4.5 saniye içinde % 130’a varan oranlarda 0-62mph hızlanacağını ve Spark teknik direktörü Theophile Gouzin’in performans seviyesinin “Dünya Ralli Şampiyonası ve ralli baskın otomobillerinin gücünü ve torkunu” geçeceğini söyledi.

Gouzin bir XE açıklamasında, “Birinci sezonda ilk bakışta, ODYSSEY 21 ve performansı çok etkileyici olacak ve Dünya Ralli Şampiyonası ve ralli baskın araçlarının güç ve torkunu aşacak” dedi.

“Rakamlar gerçekten çok etkileyici. Birçok alanda yenilikler yaptık, örneğin; jantlar 940 mm’dir. Bu ebattaki jantlar, daha önce iki tekerlekten çekişli yarış arabaları dışında hiçbir şeyde kullanılmamıştır.

“Onları kullanarak, büyük süspansiyon hareketi ile birlikte artan çekiş ve hareket kabiliyetinden faydalanabileceğimiz anlamına geliyor.

“Genellikle, ya biri ya da diğeri – daha küçük tekerlekler, daha büyük seyahat veya büyük tekerlekler, daha küçük seyahat. Her ikisi için de ODYSSEY 21 ile birlikte gittik.

“Güç aktarma organındaki tork ve güç yoğunluğu da bir buluş.

“Küçük bir pakette çok büyük rakamlar elde ediyoruz, bu da daha hafif ağırlık, yer tasarrufu ve sonuçta daha iyi ekonomi anlamına geliyor.”

İlk XE sezonu Ocak 2021’de başlayacak ve ilk olarak Kuzey Kutbu, Himalayalar, Sahra Çölü, Amazon yağmur ormanları ve Hint Okyanusu’ndaki bir adada şampiyonluklar yaşanacak.

ODYSSEY 21’in testi Eylül ayında başlayacak ve ilk mevsime girecek olan 12 otomobil, 2020 Mart’ında Spark tarafından teslim edilecek ve gelecek yıl da grup testi yapılacak.

Agag, “Extreme E-SUV ODYSSEY 21, motor sporlarındaki hiçbir şeye benzemiyor” dedi.

“Endüstri lideri ortaklarımızın tasarım ve yapımında kullandıkları en son teknoloji, gezegendeki en zorlu ve çeşitli ortamlarda en yüksek performansa sahip, çarpıcı bir otomobille sonuçlandı.”

XE ayrıca, yarışmanın belirlediği alanlarda çevre konularını vurgulamak için şampiyonluğun ürettiği belgesel dizisinden farklı olacak canlı etkinlikleri için ilk yayın ortağını açıkladı.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir