Kapat
Batarya Teknolojileri 168 0

Fortum % 80’in Üzerinde Elektrikli Otomobil Aküsü Geri Dönüşüm Oranını Açıkladı

Elektrikli araçlar ile ilgili önemli konularda biri de bataryaların geri dönüştürülebilmesidir. Lityum-iyon aküler, neredeyse tamamen geri dönüştürülebilir olan kurşun asitten daha karmaşık ve geri dönüşümlüdür, ancak geri dönüşüm oranını arttırmanın yeni yolları vardır. Günümüzde dönüşüm işini yapabilen ve istenilen orana getirebilen firma sayısı çok az. Fortum ise batarya geri dönüşümü için yeni bir açıklamada bulundu. %80 üzerinde bir oran ile bataryaların geri dönüştürülebileceği vurgulandı.

Firmanın basına yaptığı açıklamayı sizlere sunuyoruz.

“A new solution by Nordic clean energy company Fortum makes over 80% of the electric vehicle (EV) battery recyclable, returns the scarce metals back into circulation and resolves the sustainability gap by reducing the need to mine cobalt, nickel, and other scarce metals.”

“Fortum achieves the recycling rate of over 80% with a low-CO2 hydrometallurgical recycling process. The current recycling rate for batteries is approximately 50%. The batteries are first made safe for mechanical treatment, with plastics, aluminium and copper separated and directed to their own recycling processes.

The hydrometallurgical recovery process allows cobalt, manganese and nickel and lithium to be recovered from the battery and delivered to battery manufacturers to be reused in producing new batteries. This technology was developed by Finnish growth company Crisolteq. Crisolteq has a hydrometallurgical recycling facility in Harjavalta, Finland, that is already able to operate on an industrial scale.”

Uluslararası Enerji Ajansı, küresel lityum-iyon batarya geri dönüşüm pazarının 2030 civarında 1,7 milyon Avro’dan 20 milyar Avro’ya (22,6 milyar Avro) yükseleceğini tahmin ediyor . Fortum Geri Dönüşüm ve Atıklardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Kalle Saarimaa şunları söyledi:

“Lityum-iyon pillerdeki malzemelerin çoğunun geri dönüşümü için çok az sayıda çalışan, ekonomik açıdan uygun teknoloji var. Henüz çözülmemiş ve pil kullanan tüm endüstriler için ölçeklenebilir bir geri dönüşüm çözümü geliştiren bir zorluk gördük, ”diyor Fortum Geri Dönüşüm ve Atık Başkan Yardımcısı Kalle Saarimaa.

“Küresel ekonomi, en katı haliyle, bir öğeyi orijinal işlevine veya amacına geri dönüştürmek anlamına gelir. Lityum-iyon pillerin geri dönüşümünü tartıştığımızda, nihai amaç, pil bileşenlerinin çoğunun yeni pillere geri dönüştürülmesidir. ”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir