Kapat
Batarya Teknolojileri 65 0

Global EV Akü Kapasitesinin % 16’sı Tesla Model 3’e Gitti

Model S ve Model X bu sayının yüzde 22’ye yükselmesini sağlıyor.

Daha önce bahsettiğimiz aynı insanlar muhtemelen yüzde 16’nın o kadar da olmadığını söyleyeceklerdir, bu yüzden küçük bir bakış açısı her zaman tavsiye edilir. Aküye en çok ihtiyacı olan ikinci otomobil ise yüzde 4’ünü aldı. Bir Ford EcoSport kopyacısı olan BYD Yuan’a gittir. Model 3’ün ihtiyaç duyduğu şeyin sadece dörtte biri.

Daha fazla perspektif ister misiniz? Nissan Leaf Mayıs’ta üretilen tüm EV akü yüzde 3 ile, beşinci pozisyonda bulunmaktadır. Bu, Tesla’nın yüzde 16’sının neyi temsil ettiği hakkında adil bir fikir sahibi olmak için yeterli.

Tesla’dan bahsedersek, Tesla Model S ve Model X’in batarya paketleri için taleplerini eklersek, Amerikan EV üreticisi Mayıs’taki tüm küresel dağıtımların yüzde 22’sinden sorumludur. Model 3’ün büyük erkek kardeşleri muhtemelen her birinin pil tüketiminin yaklaşık yüzde 3’ünün talep ettiği Nissan Leaf ile bağlantılı.

Global EV Akü Kapasitesinin Yüzde 16'sı Tesla Model 3'e Gitti

Rapor ayrıca diğer ilginç bilgileri de beraberinde getiriyor. 2018’de Ocak’tan Mayıs’a kadar Tesla, Adamas İstihbarat tarafından belirtilmemiş, yalnızca bir ayda 1 GWh’den fazla EV pil paketi kapasitesini kullanmayı başardı. 2019 yılında aynı dönemde, Tesla bunu üç kez yaptı. 

Başka bir deyişle, 2019 yılının ilk beş ayında, üçünde 1 GWh’nin üzerinde bir EV pil paketi vardı. Bu arada, Tesla araçlarının toplam güç miktarı 7 GWh’den daha yüksek bir kapasiteye ulaştı.

Global EV Akü Kapasitesinin Yüzde 16'sı Tesla Model 3'e Gitti

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 3 =