Kapat
Batarya Teknolojileri 106 0

Hindistan Elektrikli Araçlar için 1.4 Milyar Dolar Sübvansiyonu Onayladı

Dünya üzerinde elektrikli araçlara ilginin artması ile ülkelerin üretim ve geliştirme için para yardımı yapmasını daha da hızlandırdı. Bu ülkelerden biri olan Hindistan Elektrikli Araçlar için 1.4 milyar dolarlık bir yardımı onayladı.

Hindistan ,  üç yıllık bir süre için 100 milyar rupi (1.4 milyar $) elektrikli ve hibrit araç destek planını onayladı. Modern lityum iyon pillerle donatılmış olmaları koşuluyla, 1,5 milyon Hint rupisi (21,600 ABD Doları) tutarındaki bir fiyat sınırı ile çeşitli EA türleri teşvik için uygun olabilir. Sübvansiyon miktarı batarya kapasitesine bağlı olarak belirlenecek.

Reuters’e göre, bu miktar kWh batarya başına 10.000 rupi (144 $) olacak ve bu da batarya maliyetinin yarısı (paket seviyesinde) kabul ediliyor. 20 kWh pil ile küçük elektrikli arabalar 200.000 rupiden (2.880 $) daha ucuz olacak.

“Hükümet, 2017’de 2030 yılına kadar tüm yeni araçların elektrikli olması için bir hedef belirlemişti, ancak eleştirmenler yüksek pil maliyetlerinin ve şarj noktalarının bulunmamasının büyük engel olduğunu söyledi. Otomobil üreticileri de hedefin çok iddialı olduğunu belirtti. Ulaştırma bakanlığı daha sonra bu hedefi, beş yıl içinde araç satışlarının yüzde 15’ini oluşturan Elektrikli araçların üretilmesi olarak öngördü”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 − 2 =