Kapat
Batarya Teknolojileri 34 0

Imec, Katı Hal Pil Enerji Yoğunluğunu İki Katına Çıkarıyor

Şimdi 100 kWh EV pil takımı için yeterli olan 400 Wh / litreye ulaşıyorlar.

EV fanları katı hal pillerin ticari olarak uygulanabilir hale gelmesini sabırsızlıkla beklemektedir. Imec, onları pazara sunmaya çalışan araştırma enstitülerinden biridir. Ve son zamanlarda katı hal pillerinin enerji yoğunluğunu 200 Wh / litre ila 400 Wh / litre arasında iki katına çıkardıklarını duyurdular.

Imec’in önerdiği ana yenilik, ıslak bir kaplamadan önce sıvı olarak uygulanabilen katı bir nanokompozit elektrolittir. Daha sonra katı hal piller için uzun süre dayanıklılık için hayati önem taşıyan bir şey katılaşır ve elastik tutar.

Imec, 400 Wh / litre ve 0.5C (2 saat) şarj hızlarının “katı halli bir batarya için bir rekor kombinasyon” olduğunu iddia ediyor ancak şirket geliştirme için çok yer olduğuna inanıyor. 

Örneğin, 2024 yılına kadar 1.000 Wh / litre ve 2C (yarım saat) ila 3C şarj hızına ulaşmayı bekliyor.

Yeni teknolojinin sunduğu en büyük avantaj – Imec’e göre – daha yüksek bir güç yoğunluğu elde ederek araç yelpazesini iyileştirme odası. Ancak katı hal pillerin ayrıca daha dayanıklı ve daha ucuza üretildiği söyleniyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir