1000 Wh/kg ever yanlış duymadınız artık bu rakamlara ulaştık. Batarya teknolojilerinin hızla arttığı günümüzde batarya enerji yoğunluğu ciddi bir problem idi. Firmalar her ne kadar elektrikli araç üretme yolunda ilerleseler de batarya teknolojilerinin sürekli gelişmesi önemli bir etkendir. Innolitt firması da 1000 kg/Wh enerji yoğunluğuna sahip bataryaların üretilebileceğini açıkladı.

İsviçre merkezli laboratuarları bulunan İsviçreli Innolith firması , 1.000 Wh / kg (ya da ağırlık başına sadece 1 kWh) enerji yoğunluğunda dünyanın ilk şarj edilebilir pilini geliştirdiğini duyurdu . Bu kadar yüksek enerji, 1.000 km (620 mil) mesafedeki elektrikli arabaların üretimini kolaylıkla mümkün kılacaktır.

Innolith Energy Battery’nin , lityum-iyon akülerdeki geleneksel ara bağlantı esaslı malzemeler yerine , kimyada yenilikçi bir dönüşümsel yaklaşım kullandığı bildiriliyor . Innolith, birkaç atılım gerçekleştirdiğine dair güvence verdi ve yeni pillerin 3-5 yıl içinde Almanya’da piyasaya sürülecek olan pilot üretim ile hazır olabileceğini umuyor. Bu teknoloji hemen kullanılabilir olmayacak ancak 2025-2030 yılları arasında elektrikli araçlarda kullanılabilecek.

Innolith Energy Battery’nin diğer avantajları, “sistemin çok yüksek enerji yoğunluğu ile birlikte egzotik ve pahalı malzemelerin kaçınılmasının” yanı sıra, yanıcı olmayan inorganik bir elektrolit kullandığı için güvenlik nedeniyle radikal maliyet indirimi olacaktır .

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir