Kapat
Batarya Teknolojileri 167 0

JES Paper, Tesla’nın Milyon Mil Pilleriyle İlgili Yeni Ayrıntıları Açıkladı

Dayanıklılıklarının sırrı NMC532 kristalleri gibi görünüyor.

Normalde Tesla’nın gelecekteki araçlarında kullanacağı milyonlarca kilometrelik pillerin arkasındaki adam olarak – özellikle kamyonetinde – Jeff Dahn’e kredi veriyoruz. Fakat Dahn’in büyük bir araştırmacı ekip takımı var. Örneğin, Jessie Harlow, JES’te yayınlanan Milyonlarca pil veya Elektrokimyasal Derneği Dergisi hakkında bu makalenin baş yazarı.

Gazeteye göre, bu dayanıklılığın en büyük sırlarından biri NMC532 kristalleri. Daha spesifik olmayı tercih ediyorsanız, ya da LiNi0.5Mn0.3Co0.2O2. Bu kristaller, yeni pilin pozitif elektrodunu her hücrede tek bir kristal olarak oluşturacaktır. Çalışmada Tesla’nın şu anda kullandığı hücreler gibi silindirik değil küçük kese hücreleri kullanıldı. 

Çalışma bu hesaplamaların ilginç yönlerini netleştiriyor. 400 kilometrelik bir pil, herhangi bir performans kaybı olmadan 4.000 devire dayanabiliyorsa, 1.600.000 km veya 1 milyon mil için iyi olurdu. Ancak 2.000 çevrimle ilgilenen 800 km’lik bir pil takımımız da olabilir. 

Başka bir deyişle, yalnızca dayanıklılıktaki değil, aynı zamanda daha fazla enerji yoğunluğundaki kazanımlar hakkında da konuşabiliriz. Aşağıdaki tabloya göre, yeni Li-İyon hücresi 200 Wh / kg gösteriyor. Bu , piyasadaki mevcut en iyi Li-İyon hücrelerden yüzde 33 daha fazla, yaklaşık 150 Wh / kg. Ancak araştırmacılar sadece enerji yoğunluğu hakkında konuşmuyorlar. Gerçekten de NMC532 kristalinin sunduğu düşük bozulmaya odaklandılar.

Elbette, bu bileşiğin tek başına elde ettiği bir mucize değil. Bununla çalışmak için yeni elektrolitlerin geliştirilmesi gerekiyordu. Bu pozitif elektrotun mikro çatlaklar olmadan sağlam bir şarj kapasitesi sunmasına izin verdi. Aynı zamanda, araştırmacılar grubunun çalışma hakkında bu cesur ifadeyi yazabilecek kadar güvende hissetmelerini sağlamıştır:

“Bu tür hücrelerin, bir elektrikli araca 1,6 milyon kilometreden daha fazla (1 milyon mil) güç verebilmesi ve en az yirmi yıl boyunca şebeke enerji depolarında depolanması gerektiği sonucuna vardık. Yazarlar, varsa diğer hücre formatına bağlı kaybın, (örneğin, silindirik ve kese gibi) bu deneylerde yakalanmayabileceğini kabul ediyor. ”

Tekrarlayacağız: “Yirmi yıllık şebeke enerji depolama alanında.” Arabaların şu anda bu kadar sürmesi beklenmiyor. Aksine: daha verimli motorlarla, birçok ülkede eski arabaları çoğunlukla istenmeyen misafirler yapan filo yenileme çalışmaları için baskı var. Çoğu durumda onlardan kurtulmak için para ödemeniz gerekir.

Makalenin başlığı “ Yeni Batarya Teknolojileri İçin Benchmark olarak Kullanılacak Mükemmel Bir Lityum-İyon Hücre Kimyası Üzerine Geniş Bir Test Sonuçları Aralığı ”.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir