Kapat
Batarya Teknolojileri 151 0

Kuzey Carolina’da Açılacak Lityum Madeni ABD için Önemli Olacak

Lityum üretimini ABD’ye getirme zamanı

Piedmont Lithium Limited , Kuzey Carolina’da ABD’deki türünün tek örneği olan açık ocaklı bir lityum madeni kurmayı düşünüyor.

Basında çıkan haberlere göre, Charlotte’in batısındaki bölge bir zamanlar ana lityum ve en hafif metal madenciliği, diğer kıtalardan yıllarca ithal edildikten sonra kapatıldı. Yurtiçi lityumlara duyulan ilginin ardından (özellikle SK İnovasyon’un Gürcistan’da bir lityum-iyon hücre fabrikası kuracağı için) yeniden faaliyete geçirilme kararı alındı.

“Piedmont, jeologların Carolina Tin-Spodumene Belt dedikleri yer olan Charlotte’un 25 mil batısındaki Gaston İlçesindeki maden yataklarından lityum çıkarmayı planlıyor. Güney Amerika ve Avustralya’da daha ucuz lityum yatakları çıkarılmadan önce 1950’lerden 1980’lere kadar dünyanın lityum ihtiyacını karşıladı. İki küresel şirket hala bölgede lityum işliyor ”dedi.

Planda, bir maden işleme tesisi (lityumun ayrıştırılması ve konsantre edilmesi) ve gelecekteki bir kimyasal tesis (lityumun katod malzemeleri için gereken lityum hidroksit haline getirilmesi) yer alıyor.

Maden ve işleme tesislerinin kurulmasının 2019 yılının sonunda gerçekleşmesi beklenirken, 2021’in başlarında tam üretime ulaşılması bekleniyor. Lityum işleme tesisindeki yatırım 130 milyon dolar civarında olacak daha sonraki aşamadaki kimyasal tesis ise 340 milyon dolar olacak.

Gelecekteki kimyasal tesis çevrimiçi olduğunda yapılan iş çeşidinin sayısının 50 den 300 e çıkarılması bekleniyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five + eighteen =