Kapat
Batarya Teknolojileri 185 0

Li-CO2 Bataryalar, Lityum İyon Bataryalardan 7 Kat Daha Fazla Enerji Yoğunluğu Sunuyor

Mümkün olan en iyi Li-İyon bataryanın yedi katı enerji yoğunluğuna sahip olabilirler.

Lityum-iyon pillerin yaratabilecek en iyi adam olduğunu düşünebilirsiniz ancak araştırmacılar başka türlü inanmaktalar. Çok umut verici diğer element kombinasyonları da var. Li-Iyon’un başarabileceğinden yedi kat daha fazla enerji yoğunluğu potansiyeli olan bir hücreye ne dersiniz ? Mevcut bataryalar için son teknoloji 256 Wh / kg olacaktır. Lityum-Karbon Dioksit piller veya Li-CO2 , kısaca – teorik olarak 1.876 Wh / kg değerine ulaşabilir. Chicago’daki Illinois Üniversitesi’ndeki araştırmacılar ilk kullanılabilir Li-CO2 pilini yarattılar. 500 çevrime kadar test edildi ve çalıştı, bu harika bir haber.

Araştırmaları Advanced Materials dergisinde yayınlandı. Ve bu pillerle ilgili ana sorunların ele alındığını ve görünüşe göre çözüldüğünü gösteriyor.

Bu bataryalarla ilgili temel sorun, elektrik üretmek için kullandıkları kimyasal reaksiyonların yan ürünler olarak karbon ve lityum karbonat olmasıdır. Şarj ederken, lityum karbonat geri dönüşüme girer ancak karbonu geri kazanmaz. 100 çevrim tamamlanmadan bataryanın bitmesine neden olur.

Araştırmacıların yaptığı şey, pil bileşimindeki bir değişiklik. Bir katod katalizörü olarak molibden disülfid eklenmişlerdir. Bir hibrid elektrolit, aküyü şarj ederken karbonun tekrar harekete geçmesine yardımcı oldu ve bu da birikmesini önledi.

En önemli başarıları, ayrı ürünler yerine tek bir çok bileşenli kompozit elde etmekti. Bu şarj daha verimli oldu.

Çalışma şöyle diyor:

“Özet olarak, 500 çevrim için 500 mAh g − 1’de geri dönüşlü çevrimi ve bir döngü için 60 000 mAh g − 1 çok yüksek bir şarj / deşarj kapasitesini gösteren MoS2 NF’leri temel alan bir şarj edilebilir Li-CO2 pil geliştirdik .”

Bu Lityum-Kükürt – veya Li-S – pillerin elde ettiği ile karşılaştırılabilir bir başarıdır. Buradaki fark, Li-CO2 pillerin nispeten nadir bulunan molibden ihtiyacı olması gerektiğidir. Li-S hücreleri kritik hammaddelere dayanmaz ve daha fazla potansiyele sahiptir. Li-CO2 piller teorik olarak 1.876 Wh / kg’a ulaşabilirken, Li-S teorik enerji yoğunluğu sınırı 2.600 Wh / kg veya 2.6 kWh / kg’dır.

Hangisini tercih ediyoruz? Yorumlarınızı beklemekteyiz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir