Kapat
Batarya Teknolojileri 71 0

Lityum İyon Bataryaların Sıcaklığı Alanındaki Çalışmalar Genişliyor

Elektrolite katkı maddeleri, -40 ºF ila 140 ºF arası (-40 ºC ila 60 ºC arası) çalışmasını sağlar

Pil teknolojisindeki bir sonraki büyük şey inkar edilemez bir şekilde katı hal teknolojisi ile ilgilidir. John Goodenough bile – lityum iyon pillerin babası – bu konuyu araştırıyor. Ancak düzenli iyonlaşma PNNL (Kuzey Pasifik Kuzey Laboratuvarı) bilim adamlarına bağlı olarak da mükemmel olacak gibi görünüyor. Şimdi -40 ºF’den 140 ºF’ye kadar (-40 ºC’den 60 ºC’ye kadar) iyi çalışan bu pillerin çalışma sıcaklığı aralığını artırmayı başarmışlardır.

Elektrolit, elektrotların birbirleriyle reaksiyona girmesini sağlayan elementtir. Sıcaklığa bağlı olarak, daha az veya daha verimli olabilir, bu nedenle pillerin termal yönetimi ile EV’lerin avantajı sağlanabilir.

PNNL’den araştırmacıların elde ettiği şey, pillerin normalde kullanmadıkları sıcaklıklarda iyi çalışmasını sağlayan çoklu katkı maddelerini bir araya getirmektir.

Örneğin soğuk hava EV’lerin bilinen bir düşmanıdır. Katkı maddesi kombinasyonunun başarısı “-40 ºC (-40 ºF) ‘de arttırılmış boşaltma performansı” idi.

Çöller arasında EV’ler hala popüler olmadığı için insanlar aşırı ısınmaların performanslarıyla da uyumlu olmadığını bilmiyorlar. Katkı maddesi kombinasyonu, “60 ºC (140 ºF) sıcaklıkta gelişmiş bisiklet dengesi sağlayarak” yardımcı olur.

Çok sayıda katkı maddesi kombinasyonu, hem anot hem de katodun etrafında “son derece iletken, tek biçimli ve kompakt pasifleştirici filmler” oluşturarak etki eder.

ACS – Uygulamalı Malzemeler ve Arayüzler tarafından yayınlanan çalışmada, li-ion piller için böyle bir mucize oluşturmak için birleştirilmiş katkı maddeleri açıklanmıştır . Muhtemelen kimyayı seven insanları eğlendirecek ama herkesi eğlendirmeyecek, gerçekten çok teknik şeyler.

Geliştirmenin üretim iyon hücrelerine ne zaman uygulanacağı hakkında hiçbir fikrimiz yok. Sunulan avantajlar göz önüne alındığında, olası yan etkileri kontrol etmek için muhtemelen sadece daha fazla test yapmaktır.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 5 =