Kapat
Batarya Teknolojileri 60 0

Lityum İyon Piller İçin Lityumun % 91’i Üç Ülkeden Geliyor

Kobaltın % 59’u Kongo’dan, doğal grafitlerin % 67’si Çin’den ve manganezlerin % 63’ü üç ülkeden geliyordu.

Lityum, – adından da anlaşılacağı gibi – tüm lityum-iyon pillerin anahtar elemanıdır. Anlaşıldığı üzere, bu en hafif metal sadece birkaç ülkeden kaynaklanmaktadır.

ABD DOE’nin Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisine göre tüm lityumun % 91’i Avustralya (% 44) , Şili (% 34) ve Arjantin’den (% 13) geliyor – 2017 yılı verileri.

Lityum elementinin kendisi dünya çapında en bol bulunanlardan biridir ancak çıkarma işleminin uygulanabilirliği birkaç piyasayı özellikle elverişli kılmaktadır. Bir şey olursa, dünya yeni tesislere yatırım yaptıktan sonra diğer ülkelerden lityum ortamına geçiş yapabilir, bu da bize gelecekle ilgili rahatlık verir. Gelecekte, geri dönüşüm de önemli bir lityum kaynağı haline gelecektir.

Bir başka ana katot materyali olan kobalt – en azından 2017’de – Kongo’dan % 59 kaynak aldı ancak pek çok şirket yerel madenlerin çevresel ve insani yönlerinden memnun değildi.

Doğal grafit, Çin’den % 67 bataryaya geliyor. Nikel veya manganez gibi bazı elementler daha eşit dağılmıştır.

Lityum-iyon pillerin üretiminde kullanılan bazı önemli malzemeler, 30’dan fazla ülkeden gelen lityum, kobalt, nikel, manganez ve doğal grafittir. 2017 yılında, Avustralya, Şili ve Arjantin, tüm lityumun % 91’ini üretirken, dünyanın geri kalanı % 9’unu karşıladı. Demokratik Kongo Cumhuriyeti dünya kobaltının % 59’unu üretti. Nikel gibi diğer lityum-iyon batarya malzemeleri, dünya genelinde üretimde daha eşit bir dağılıma sahiptir. 

Malzeme
Üretilen Toplam Ton
ülke
Üretim Payı
Lityum43.000Avustralya% 44
  Şili% 34
  Arjantin% 13
  Dünyanın geri kalanı% 9
    
Kobalt110.000Kongo Demokratik Cumhuriyeti% 59
  Rusya% 5
  Avustralya% 5
  Dünyanın geri kalanı% 31
    
Nikel2,1 milyonFilipinler% 11
  Kanada% 10
  Rusya% 9
  Avustralya% 9
  Dünyanın geri kalanı% 61
    
Manganez16 milyonGüney Afrika% 33
  Çin% 16
  Avustralya% 14
  Dünyanın geri kalanı% 37
    
Doğal grafit1.2 milyonÇin% 67
  Hindistan% 13
  Brezilya% 8
  Dünyanın geri kalanı% 12

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir