Kapat
Batarya Teknolojileri 28 0

Lityum Metal Batarya Arızasının Sebebi Yeni Çalışma ile Çözülebilir

Hayır, katı elektrolit interfazının (SEI) büyümesi nedeniyle başarısız olmazlar …

Lityum metal piller büyük bir söz. Günümüzün lityum iyon pillerinin iki katı enerji yoğunluğuna sahip olabilirler. Hatta elektrikli otomobiller için daha fazla menzil vaadedebilirler. Fakat başarısız oldular. Jacobs Üniversitesi, California, San Diego Üniversitesi’nden araştırmacılar henüz ilerleme kaydedemediler.

İnsanlar bunun katı elektrolit interfaz veya kısaca SEI denilen bir şeyle ilgili olduğuna inanırlardı. Anot ve elektrolit arasında bir büyüme göstererek pilin sadece bir kaç devirden sonra bozulmasına neden oldu. Başka bir deyişle, birkaç şarjdan sonra. Buna düşük Coulombic etkinliği denir.

SEI’yi kontrol etmek ve dengelemek için yapılan bütün girişimler onu artırmada başarısız oldu; bu, asıl sorunun hala bir yere gizlendiğinin açık bir işareti. Araştırmacıların bulduğu şey, bazı lityum metal birikintilerinin pil boşalırken anottan kopmasıydı. 

Bu reaksiyona girmemiş lityum birikintileri daha sonra aktif lityum ve elektrolit miktarını azaltan SEI’de sıkışıp kalmaktadır. Kısacası, kapana kısılmış lityum artık aküye yardımcı olmuyor ve içinde aktif olmayan bir unsur haline geliyor. SEI soruna gerçekten bağlandı ancak asıl sebep bu değildi.

Lityum Metal Batarya Arızası, Çalışma Bulgusu ile Çözülmeye Yakın Olabilir

Bulgularla, amaç şu ki, “lityum metalin biriktirilmesini ve sıyrılmasını” kontrol ederek, halk için lityum metal pilleri mümkün olan en kısa sürede kullanıma sunmak. Oraya ulaşmak için birçok yöntem var. Bu sadece hangisinin en iyi işe yaradığını bulmaktan ibarettir.

“Mikro ve nano yapının kontrolü çok önemlidir. Umarız içgörülerimiz, şarj edilebilir lityum metal pilleri bir sonraki seviyeye getirmek için yeni araştırma yönelimlerini teşvik eder ”dedi.

Lityum Metal Batarya Arızası, Çalışma Bulgusu ile Çözülmeye Yakın Olabilir

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 3 =