Kapat
Batarya Teknolojileri 97 0

Nisan 2019’da xEV Pil Dağıtımı 6,7 GWh’ye Çıktı

Araçlar neredeyse % 70 daha fazla çekiş aküsüne ihtiyaç duyuyordu ancak nisan ayında toplam 6.7 GWh hacmi Mart ayına göre nispeten düşüktü.

XEV (BEV / PHEV / HEV) akü dağıtımının büyüme hızı genellikle araç satışlarındaki artıştan daha yüksektir ve Nisan ayı ise istisna değildi.

Adamas İstihbarat’a göre, geçtiğimiz ay yeni tamamen elektrikli, plug-in hibrit ve konvansiyonel hibrid modellerde ( Mart ayında 9.76 GWh’ye göre ) bir önceki yıla göre % 69.4 artışla 6.7 GWh tesis edildi.

Aynı dönemde XEV satışlarının artış olarak gerçekleşti  19.6% araç başına ortalama pil kapasitesi arttığı bir sonuca yol açar ki, % 41.6 ile bir yıl önce 13,7 kWh dan 19.4 kWh‘e çıktı.

Ortalama pil büyüklüğü üzerinde büyük bir etkisi Tesla Model 3 ve BYD Yuan ve Hyundai Kona Electric gibi yeni BEV’ler olmakla birlikte, genel olarak modellerin çoğu daha büyük pil alıyor.

EV Akü Pazarı - Nisan 2019 (Kaynak: Adamas İstihbarat)

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir