Kapat
Batarya Teknolojileri 89 0

Pil Üreticisi CATL Yıllık Büyüme Raporunu Verdi

Çin’in en büyük pil üreticisi için büyük büyüme raporu.

8 Nisan’da, Çin’in elektrik üreticisi olan CATL, 2019’un ilk çeyreğinde performansının bir incelemesini yayınladı; kamu neticesinde hissedarlarına atfedilen % 140 dan % 170’e yükselen bir oran ve beklenen net kar 992 milyon RMB’den 1,1 milyar RMB’ye çıktı.

Hissedarlara ilk üç ay boyunca atfedilebilecek yinelenmeyen hariç tutulan net karın, bir önceki yıla göre % 230 ila % 260 oranında artması ile 888 milyon RMB’den 969 milyon RMB’ye ulaşması bekleniyor.

CATL, ilk çeyrek karındaki artışın üç ana sebepten kaynaklanması gerektiğini belirtti: (1) NEV endüstrisinin hızlı gelişmesiyle birlikte elektrik bataryası için iç pazardaki talep artmakta; (2) kademeli kapasite artışı ve pazarın güçlendirilmesi sayesinde çıktılar ve satışlar arttı; (3) yoğunlaştırılmış maliyet yönetimi nedeniyle şirketin maliyet gelir oranı düşürülmüştür.

2018 yılında, bir önceki yılın aynı dönemine göre % 48.08 artışla 29.611 milyar RMB brüt gelir elde ederken, listelenen şirketin hissedarlarına ait net karı bir önceki yıla göre % 7.71 düşüşle 3.579 milyar RMB’ye geriledi.

Çinli bir veri arama platformu olan tianyancha.com’a göre, CATL ve devlete ait otomobil üreticisi FAW Group, Ocak sonunda CATL-FAW Power Battery Company (CATL-FAW) adlı bir ortak girişim kurdu. Ayrıca, Geely, SAIC Motor, GAC Group ve Dongfeng Motor ile ortak girişimler kurulmuştur.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two + fifteen =