Kapat
Batarya Teknolojileri 42 0

PSA Grup ve Saft İki Adet 32 GWh Batarya Fabrikası Kuracak

Yıllık 64 GWh kapasite iki tesiste üretilebilir (Fransa’da 32 GWh ve Almanya’da 32 GWh).

Fransız pil üreticisi SAFT ve alman otomobil devi PSA Grup birlikte hareket etmeye karar verdiler. Alınan haberlere göre bu iki firma yıllık toplamda 64 GWh’lik batarya üretimi için iki fabrika kuracak.

Fransa-Alman konsorsiyumunun (muhtemelen birkaç Alman firması da olacak) her biri yılda 32 GWh üretim yapan ve Almanya’nın Kaiserslautern’deki Opel fabrikasında iki adet fabrika kurmayı planlıyor. İkincisi ise Fransa’da kurulacak.

Almanya’da kurulacak olan bu fabrika toplamda 2 bin kişiye iş imkanı sağlayacak. Firmanın konu ile ilgili yaptığı açıklama şu şekildedir;

Kaiserslautern Opel İş Konseyi, “Kaiserslautern’de çalışan temsilcileri ve politikacılar AB Komisyonunun projeyi sübvansiyonlarla destekleme kararını memnuniyetle karşıladılar. Yönetim Kurulu Başkanı Thorsten Zangerle Kaiserslautern’deki bileşen tesisi şu ana kadar belirsiz bir gelecekle karşı karşıya kaldı çünkü içten yanmalı motorları için orada üretilen parçaların çoğu gelecekte daha az talep görecek. Yaklaşık 3.000 çalışanı olan tesis şu anda Alman Batı Pfalzındaki en büyük işverenlerden biri. “

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir