Kapat
Batarya Teknolojileri 173 0

Saft & Tianneng Çin’de 5.5 GWh Li-Ion Pil Üretecek

Saft Çin piyasasında büyük çocuklarla rekabet etmeye çalışacak

Fransız akü üreticisi Saft , 2016 yılında Total (dünyanın en büyük petrol ve gaz şirketlerinden biri) tarafından satın alındıktan sonra , Çin’deki lityum-iyon pil faaliyetini genişletme kararı aldı.

Saft , 1986 yılında özel sektöre ait Çinli Tianneng Grubunun bir parçası olan 1986 yılında kurulan Çinli kurşun asit batarya üreticisi Tianneng Energy Technology (TET ) ile ortaklık kurmaya karar verdi  (Saft için ortaklık oranı %40) .

Plan, “Changxing Gigafactory” de yılda 5.5 GWh üretim kapasitesi hazırlamak. Aküler, elektrikli araçlar ve enerji depolama sistemleri için öngörülecektir. Basın açıklamasına göre üretim kapasitesinin büyük bir kısmı zaten kurulu durumda.

“Üretim, aralarında birkaç GWh’nin zaten çalıştığı 5.5 gigawatt saat (GWh) potansiyel kapasiteye sahip Changxing Gigafactory’de yapılacak. Yeni JV’de Saft’ın %40 hissesi olacak, Tianneng Group ise kalan hisselerini elinde tutacaktır. ”

“JV, öncelikle Çin ve dünya pazarları için gelişmiş Li-ion hücrelerin, modüllerin ve paketlerin geliştirilmesi, üretimi ve satışına odaklanacak. E-bisikletler ve Elektrikli Araçlar (EA) ile Enerji Depolama Çözümleri (EDS) hedef pazarlar olacak. ”

“Ortaklar aynı zamanda Changxing tesisini, özellikle e-mobilite satışları ve yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesi nedeniyle gelecekteki artan talebi karşılamak için üretim kapasitesini artırmak üzere genişletmeyi planlıyorlar.”

Total Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Patrick Pouyanné şunları söyledi:

“Bu, 2016 yılında Saft’ın satın alınmasının ardından dünyanın en büyük yenilenebilir pazarı olan Çin’deki Saft’ın ve EDS segmentindeki aralıklı büyük ölçekli gelişimin temel bir bileşeni olan Saft’ın faaliyetini büyütmek için yürütülen ilk stratejik hamle. JV, Saft’in lityum-iyon faaliyetlerini geliştirmeye istekli, dünyanın önde gelen kurşun asit batarya üreticisi olan Çinli bir ortakla güçlerini birleştirmesine izin verecek. Ayrıca Çin’in gelişen pil pazarına Saft erişimi ve büyümesini hızlandırmak için oldukça rekabetçi seri üretim kapasitesini sağlayacak. ”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 5 =