Kapat
Batarya Teknolojileri 60 0

SK Innovation Çin’deki 2. Akü Fabrikasını Yapabilir

Kia ve Çin ortaklığı yeni fabrikanın temellerini atabilir

Güney Kore haberlerinde yer alan bir bilgiye göre SK Innovation yeni bir fabrika girişiminde bulunabilir. Bunun nedeni olarak ta Kia’nın yeni bir pazar kapısı olmasıdır.

Çin’in Yancheng eyaletinde 1.05 milyar dolarlık yeni yatırım, Kia‘nın otomobil fabrikasına yakın olacak ve bu da bize ana müşterinin kim olacağına dair bir işaret verdi.

Eğer yeni fabrika kurulursa yıllık olarak 7.5 GWh üretim bekleniyor. Konu ile ilgili yapılan duyuru aşağıdaki gibidir;

“SK Innovation’ın yeni tesisi Yancheng’deki otomobil üreticisine yakın olacak ve bu nedenle orada üretilen EV bataryalarının çoğu Kia Motors’a sağlanacak. Changzhou’daki tesis yıllık 7.5 GWh ve SK Innovation’ın EV batarya üretim kapasitesine sahip. Yancheng’deki tesis tamamlandığında üretim kapasitesinin önemli ölçüde artması bekleniyor. ”

Kia aslında Çin pazarında ciddi bir gerileme kaydetti. 2016 yılında toplam üretimi 650.000 otomobil iken 2018 yılında bu rakam 370.000 adete indi.

SK İnovasyon üretim kapasitesi yol haritası;

  • Bugün: yılda yaklaşık 5 GWh
  • 2019 sonunda: 20 GWh yıllık
  • 2020: 40 GWh yıllık
  • 2022: 60 GWh yıllık
  • 2025: Yıllık 100 GWh ve 700 GWh kadar bir sipariş biriktirme

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir