Kapat
Batarya Teknolojileri 47 0

Solid Power, Yeni Solid-State Pil Üretim Hattını Duyurdu

Belki de katı hal pillerin geleceği o kadar uzak değil?

Solid Power hakkında fazla bir şey duymadıysanız bu sürpriz olmaz. Yeni teknolojilerin peşinde koşan firma yeni bir teknoloji ile karşımıza çıkacak gibi.

Evet, katı hal batarya teknolojisi sonunda geleceğin yolu olacak gibi görünüyor. Daha küçük bir ölçekte kanıtlanmıştır – ve bazı destekçiler, araştırdığınız ve yaptığınız araştırmalara bağlı olarak daha büyük bir ölçekte tartışabilirler.

Bununla birlikte, Henrik Fisker’in başkanlık ettiği şirketler gibi şirketler teknolojinin yakında geleceğine yemin ediyorlar. Bu arada, küresel BEV lideri Tesla’nın şu anda olduğu gibi teknolojiye neredeyse hiç güvenmediği görülüyor.

Yine de, Solid Power kendisini ispatlamak için çok çalışıyor, öyle ki Ford ve BMW gibi eski otomobil üreticileri ile birlikte çalışıyordu.

Şimdi, katı hal pil araştırmacısı ve üreticisi, üretim hattının tamamen işlevsel olduğunu ve şu anda katı hal pilleri ürettiğini açıkladı. Şirket, bu yeni hattını otomotiv ortaklarıyla işbirliği içinde yapılacak araştırma denemeleri için üretim düzeyinde ASSB’leri (tamamen katı hal bataryaları) geliştirmek için kullanmayı planlıyor. 

Bunun “pilot programın” bir parçası olarak sadece “pilot” bir hat olduğunu not etmek önemlidir. Ancak, özellikle OEM ortak durumu göz önüne alındığında, doğru yönde büyük bir adımdır.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir