Kapat
Batarya Teknolojileri 50 0

TeraWatt Technology’nin Solid-State Aküsü 432 Wh / kg’da Kontrol Ediyor

Ve şirket Tera 3.0 pilleri ile 450 Wh / kg’a kadar verim alabileceğine inanıyor.

Jack Rickard, Ocak ayındaki bir videoda Tesla Model 3 batarya paketini demonte etti ve yapılan 2170 hücrenin 247 Wh / kg güç yoğunluğuna sahip olduğunu söyledi. TeraWatt Technology, 21 Ağustos’ta katı hal bataryası ile 432 Wh / kg’a ulaştığını duyurduğunda, piyasadaki en gelişmiş EV’lerden biri olarak kabul edilenden % 75 daha fazla güç yoğunluğuna sahip bir teknolojiye sahibiz. Herhangi bir şüphe var mı bu büyük haber? Ancak, John Constantine’in söyleyeceği gibi, her zaman bir çekişme vardır.

Bu kadar hoş olmayan şey, Tera3.0’ın – adı verildiği gibi – 2021 veya 2022 yılında yani 3 sene sonra kullanıcılara sunulacak olması.

TeraWatt’ın amacı 450 Wh / kg ve 1.3 kWh / l’ye ulaşan katı halli bir pil üretmektir. Muhtemelen bu piller satışa çıktığında elektrikli araçlar daha da yaygınlaşmış olacak.

Bu haberin bir diğer sorunu da Tera3.0 bataryasının akılda EV uygulamaları olmadığı yönünde. Şirketin web sitesine göre tüketici elektroniği ve diğer küçük mobilite uygulamalarına uygulanacak. Mevcut cep telefonundan çok daha uzun süren kullanımları hedef alacak.

TeraWatt’ın araba aküsüne Tera4.0 aküsü deniyor. Ayrıca otomobil üreticilerine teklif edildiğinde 500 Wh / kg veya 1.45 kW / l teslim etmeyi vaat ediyor. 

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir