Kapat
Batarya Teknolojileri 104 0

Tesla Batarya Koruma Yazılımı Güncellemesi Menzili Azaltıyor

Pillerin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir ancak şarj etme süreleri arasındaki süre daha kısa olabilir.

Tesla sahiplerinin son raporları, otomobil üreticisinin en yeni yazılım güncellemelerinden birini izleyen bir menzil düşüşüne işaret ediyor. Etkilenenler eski Model S ve Model X araçlarının sahipleridir.

Bozulmayı azaltmak ve batarya ömrünü artırmak için ilave batarya koruması sağlamak amacıyla elektrikli otomobil üreticisi tarafından yazılım güncellemesi başlatıldı. Ancak, herhangi bir yazılım değişikliğinde, genel olarak olumlu niyetlere rağmen bazı olumsuzluklar olabilir. 

Buradaki zor kısım, pozitiflerin negatiflerden ağır basıp basmayacağına karar vermek. Bu, elbette her Tesla sahibinin kişisel durumunun yanı sıra etkinin ciddiyetine de bağlıdır. Electrek’e göre, güncelleme yalnızca 85 kWh batarya paketleriyle Model S ve X araçlarını etkiliyor. Bu araçlar 2016 yılına kadar üretildi. Bildirilen menzil kaybı 12 ila 30 mil arasındadır.

Söz konusu yazılım güncellemeleri 2019.16.1 ve 2019.16.2 olarak belirlenmiştir. Electrek’in Tesla’ya ulaştığını söylediğini ve güncellemelerin aslında bazı mal sahipleri için menzili etkilediğine dair onay aldığını da belirtmek önemlidir. Neyse ki, Tesla zaten güncellemelerin menzil üzerindeki etkisini azaltmak için çalışıyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir