Kapat
Batarya Teknolojileri 253 0

Tesla Kendi Bataryalarını Üretmek için Hibar Systems’i Satın Aldı

Görünüşe göre Maxwell ve Jeff Dahn bu stratejinin sadece bir parçasıydı.

Tesla açıkça kendi pillerini üretmeye çalışıyor. Şirket her zaman üretiminin tüm yönlerini kontrol etmeye çalıştı. Maxwell Teknolojileri’ni satın aldıktan ve 1 milyon mil pil için Jeff Dahn ile bir araştırma ortaklığı yaptıktan sonra Hibar Systems’i satın aldığı bildirildi. Web sitesi Electric Autonomy, işin Temmuz ve Ekim ayları arasında gerçekleştiğini söyledi.

Çünkü satın alımın ne zaman gerçekleştiği hakkında kesin bir bilgi yok. Electric Autonomy, Tesla’nın 9 Temmuz’dan bu yana Kanada Lobicilik Komiserliği Ofisi’nin web sitesinde hiçbir yardımcı bilgisinin bulunmadığını buldu.

Electric Autonomy anlaşma hakkında daha fazla bilgi almaya çalıştı ancak Tesla cevap vermedi. Her zamanki işler. 

Hibar, Tesla’nın kendi pillerini kullanma stratejisi için neden kritiktir? Çünkü Kanadalı şirket iddiaya göre Li-İyon hücreleri için yüksek hızlı bir üretim süreci geliştirdi. Fiyatlarını daha büyük ölçekli düşürmek için çok önemli bir şey.

Parçaları bir araya getirmenin zamanı geldi. Jeff Dahn, tekli NMC532 kristallerini pozitif elektrotlar olarak gösteren ve milyon mil bataryanın anahtarı olan kağıtları yayınladı. Maxwell, bu pozitif elektrotlarla pil üretmeye yardımcı olan, solventsiz bir elektrot üretim süreci geliştirdi. Tesla ayrıca hammaddelere erişimi güvence altına almak için maden işine giriyor. Peki ya Hibar?

Kanadalı şirketin pil üretme konusundaki yüksek hızlı süreci, yatırımı anlamanın unsurlarından biridir. Ancak Hibar’ın ayrıca Avrupa, Güney Kore, Japonya, Malezya ve Çin’de üretim tesisleri bulunmaktadır.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir