Kapat
Batarya Teknolojileri 93 0

Tesla / Maxwell Batarya Hakkında Daha Fazla Detaylar

Maxwell’in yeni çözücü içermeyen süreci daha büyük formatlı bir silindirik hücrenin çalışmalarda olduğunu düşünebilir.

Pazartesi günü Maxwell’in solventsiz yeni üretim işleminin avantajı hakkında bir makale yayınladık. Bu yeni işlem, bugünün NCA kimyasını kullanan daha kalın bir elektrot kaplaması nedeniyle üretim hızının 16 katına ve derhal 300 Wh / kg enerji yoğunluğuna yol açacaktır. 

İşte ne bulduk:

Maxwell’in 2011’de kuru elektrot üretim süreci geliştirmek için A123 ve DOE ile ortak bir projesi vardı (Ref 1) . Bu, Tesla ve Maxwell’in üzerinde çalıştığı aynı süreç .

-Proje başlangıç ​​tarihi: 2011

-Maxwell, o zamana kadar bile yüksek üretim oranlarına sahip kalın bir kaplama sağlıyordu (yaklaşık 200 mm kalınlıkta)

Maxwell’in solventsiz yeni elektrot üretim süreci öncelikle prizmatik (A123) ve kese hücrelerinde kullanılmıştır. Araştırmamız, bu işlemi silindirik formatlı pillerle uyumlu kılmak için çalışmalarda yeni bir daha geniş formatlı silindirik hücrenin olabileceğini gösteriyor.

“Bu kalın elektrotlar, jöleli silindirin merkezinde 1 mm’lik küçük sarım yarıçaplarının uygulandığı silindirik veya prizmatik sert kasa hücre formatları için uygun değildir. Bu açık bir şekilde çatlaklar oluşturacak ve aktif kütle katmanını bakır veya alüminyum substratlardan ince tabakalaştıracaktır. Bununla birlikte, elektrotları 1000 m ve daha fazla uzunlukta olan elektrot rulolarıyla endüstriyel elektrot imalatında standart olan 3 ”iç çaplı rulo çekirdekler üzerinde test ettik ve yaraladık. Yeterli esneklik ve adezyon olduğunu kanıtlayan çatlaklar veya delaminasyon gözlemlemedik. ”- Ref 2

Bu, Tesla’nın Maxwell’in solventsiz yeni üretim prosesiyle kullanılacak çalışmalarda daha geniş formatlı bir hücreye sahip olduğunu gösterebilir. Argonne raporunda ( Ref 3 ) belirtildiği gibi, daha geniş format hücreler daha düşük maliyetlerle sonuçlanır. Bu yüzden, Maxwell’in yeni işleminin maliyetleri düşürebilmesi için birden fazla yöntemimiz var: Solvent içermeyen elektrot üretim süreci nedeniyle düşük maliyet, (potansiyel olarak) daha büyük formatlı bir pil hücresi nedeniyle daha düşük maliyet ve daha kalın elektrot nedeniyle daha yüksek enerji yoğunluğu. Bu yüksek enerji hücrelerinin gücü daha düşüktür, bu nedenle Tesla’nın bunu telafi etmek için kWh pilini arttırdığı tahmin edilmektedir. Böylece, 400 mil menzili model S sağlamaktadır.

Ek olarak, Maxwell’in 2011’den bu yana üzerinde çalıştığı gerçeği, Maxwell’in yeni hücrelerinin er ya da geç hazır olacağına inanmamıza yol açıyor.

Ref 1 – “Kuru İşlem Elektrot İmalatı” Michael Wixom, 14 Mayıs 2012, Proje Kimliği: ES134

Ref 2 – “Yüksek Enerji Lityum İyon Piller için Kalın Elektrotlar”, Elektrokimyasal Derneği Dergisi’nde Makale (Mevcut PDF)  162 (7): A1196-A1201 · Mart 2015

Ref 3 – “Elektrikli Arabalar İçin Lityum İyon Pillerin Maliyetinin Modellenmesi” Argonne, ANL 11/32

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir