Kapat
Batarya Teknolojileri 138 0

Tesla Maxwell Bataryası ve Kyocera / 24M Girişimi Gelecek Nesil Bataryaları için İpucu Verebilir

Kalın elektrotlar ve solventsiz elektrot üretim süreci, batarya teknolojisinde bir sonraki büyük adım olabilir.

Çarşamba günü Kyocera / 24M üretim süreci hakkında bir makale yayınladık. Bu işlem, solventsiz bir elektrot üretim süreci ve kalın elektrotlar kullanılarak Maxwell / Tesla üretim işlemine çok benziyordu :

Kyocera / 24M makalesinden:

Kalın elektrotların kullanımı aktif olmayan madde içeriğini – bakır, alüminyum ve ayırıcı – önemli ölçüde azaltır, bu da önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlar.

Ayrıca, işleme çözücüsü olarak elektrolit kullanılması, kurutma, çözücü geri kazanımı , takvim oluşturma ve elektrolit doldurma gibi çok sayıda sermaye ve enerji yoğun adımların ortadan kaldırılmasına yol açar. Bu adımların kaldırılması ve adımlarla ilişkili ayak izinin azaltılması,% 50’ye varan sermaye indirimi sağlar. Kalın elektrotla çalışan yapısal malzeme listesi avantajıyla birlikte, azalan sermaye maliyeti yapısı sektörün önde gelen mal maliyetine katkıda bulunur.

Önceki yayınlarımızda her şeyin üretim süreci ile ilgili olduğunu ve bazı yeni fantezi elektrot kimyasını içermesi gerekmediğine dikkat çekilmişti. Maxwell’in süreci hem NMC hem de NCA akım kimyası elektrotları için kullanılabilir.

Sürecin güzelliği, çok daha yüksek bir akü hattı üretim hızına izin vermesidir, çünkü çözücüyü uzaklaştırmak için zaman alan süreci ortadan kaldırırız. Geleneksel çözücü kurutma ekipmanı pahalı olduğu ve fabrika zemininin büyük bir yüzdesini aldığı için sermaye ekipman maliyetleri de düşüktür.

Ayrıca hem Maxwell / Tesla hem de Kyocera / 24M pillerin, yeni kuru imalat işlemine ek olarak kalın bir elektrot kullandığı da anlaşılıyor. Kalın elektrotlar enerji yoğunluğunu arttırır. En iyisi, günümüz pillerinde o kadar yaygın olmadıklarını belirleyebiliriz çünkü çözücüyü uzaklaştırmak için gereken aşırı kuruma süresi nedeniyle üretim işlemini önemli ölçüde yavaşlatırlar. Araştırmamız, günümüzün geleneksel solvent bazlı üretim süreci için 100 dakika civarında kuruma süresini göstermektedir.

Günümüz pillerinin çoğunda muhtemelen kalın elektrotlar görmememizin bir diğer nedeni de kalın elektrotların daha düşük C oranlarına (güç) sahip olmasıdır. Tesla, muhtemelen pil boyutunu (kwh) artırarak veya belki de Maxwell’in kondansatör teknolojisini kullanarak daha düşük C hızıyla ilgilenecekti. Bu nedenle Maxwell’in pilinin özellikle bu uygulamalar için iyi olacağı belirtilmelidir.

İşte daha kalın elektrotların ve kuru üretim teknolojisinin batarya teknolojisindeki bir sonraki büyük adım olabileceğini gösteren kanıtlar:

  • Kuru Elektrot Kaplama Teknolojisi Hieu Duong, Joon Shin ve Yudi Yudi, Maxwell Technologies, Inc.

“Maxwell’in DBE’si önemli derecede yüksek yükleme sunuyor ve yüksek enerji yoğunluklu hücrelere izin veren kalın bir elektrot üretiyor”

– Maxwell’in A123 pil şirketi ile kalın elektrotları ve kuru elektrot üretim sürecini desteklediği 2011 yılında sunulan makale:

  • “Kuru işlem Elektrot Üretimi” Michael Wixom, 14 Mayıs 2012, Proje Kimliği: ES134

200 μm kalınlığında en az 250m serbest duran kuru işlem katot üretin

” 24M SemiSolid üretim platformu, önemli bir yapısal malzeme faturası avantajı sunar ve büyük ölçüde daha az ön sermaye gerektirir. Bağlayıcı olmayan bir sistemde işlem çözücüsü olarak elektrolit kullanarak , SemiSolid platformu, geleneksel işlemden 4-5 kat daha kalın elektrotların üretilmesine izin verir. Kalın elektrotların kullanımı aktif olmayan madde içeriğini – bakır, alüminyum ve ayırıcı – önemli ölçüde azaltır, bu da önemli ölçüde maliyet tasarrufu sağlar.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 3 =