Kapat
Batarya Teknolojileri 40 0

Tesla’nın Jeff Dahn’i Milyon Milli Akü Hücresini Ortaya Çıkardı

Akü araştırmasının EV’leri ön plana çıkarması sadece zaman meselesi.

Çok uzun zaman önce Tesla, pil araştırmacısı Jeff Dahn’in, EV’ler için büyük bir kayma noktası sunabilecek elektrikli otomobil aküleri konusundaki görüşünü takdir ettik. Ayrıca, bataryaların gururu ile Sean Mitchell’in AllThingsEV  YouTube kanalı üzerinden özel bir röportaj yaptık.

Bu röportajda Dahn, Tesla pilleri hakkında gerçekten konuşamayacağını açıkça belirtti. Ancak bazı konularda bilgi paylaştı.

Tesla’nın yaklaşmakta olan batarya üretim potansiyeli ve batarya üreticisi ve süperkapasitör lideri Maxwell Technologies’in edinilmesi haberiyle Silicon Valley otomobil üreticisinin güncel batarya teknolojisi ile gelmesi sadece bir zaman meselesi .

Tüm bu durumun en iyi yanı, Tesla’nın Panasonic ile ortaklaşa kullandığı bataryaların kendilerini iş dünyasında en iyilerden daha büyük olduğunu kanıtlamış olmaları. 

Şimdi Dahn, Silikon Vadisi’nin tamamen elektrikli otomobil üreticisi ile yaptığı araştırma ortaklığında, bir milyon mil menzile dayanabilecek pil hücrelerini kullanıyor. Bu hücreler Tesla’nın yaklaşmakta olan robo-taksilerinde potansiyel olarak yaygın olabilir.

Tesla CEO’su Elon Musk, şirketin uzun süredir tam otomatik sürüş teknolojisini başlatacak. Sözde tamamlanmaya çok yakın. CEO, teknoloji ortaya çıktığında, daha pahalı olacağını ve donanımlı otomobillerin yeniden satış değerini büyük ölçüde artıracağını söyleyecek kadar ileri gitti.

Dahn, Tesla ve diğer yatırımcılarla ortak olan kendi laboratuvarında pil araştırması yapıyor. Electrek tarafından yayınlanan bir rapora göre kaynaklar potansiyel olarak bir milyon mil kapasitesine sahip bir pil hücresini serbest bırakmanın eşiğinde olduğunu belirtti. Rapor, bu sonuçları elde etmek için bir “tek kristal NMC katod” kullandığını söylüyor.

Dahn pil raporunda ( Electrek üzerinden ) şunları açıklıyor :

Akademisyenler ve gelişmiş lityum-iyon geliştiren şirketler olarak hizmet veren mükemmel bir orta enerji yoğunluğu, lityum-iyon kese hücre kimyasına ilişkin çok çeşitli test sonuçları sunuyoruz.  Bu sonuçlar, hücre yetmezliği mekanizmalarını modelleyen araştırmacılar tarafından kullanılanlardan çok daha üstündür ve bu nedenle, bu sonuçlar modern Li-ion hücrelerin daha temsilcisidir ve modelciler tarafından benimsenmelidir. Bazı testler için üç yıla kadar test tamamlanmıştır. Testler, 20, 40 ve 55 ° C’de uzun süreli şarj-deşarj döngüsünü, 20, 40 ve 55 ° C’de uzun süreli depolamayı ve 40 ° C’de yüksek hassasiyet içerir. Hızlı şarjı teşvik edebilenler de dahil olmak üzere, bu LiNi0.5Mn0.3Co0.2O2 / grafit kimyasında birkaç farklı elektrolit dikkate alınmaktadır. Hücre performansında bozulma ve empedans büyümesinin nedenleri çeşitli yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Bu tip hücrelerin bir elektrikli araca 1,6 milyon kilometreden (1 milyon mil) daha fazla elektrik verebilmesi ve en az yirmi yıl boyunca şebekenin enerji depolarında depolanması gerektiği sonucuna vardık.
Tesla’nın mevcut pillerinden iki ila üç kat daha uzun ömürlü pil pillerinden bahsediyoruz.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 1 =