Kapat
Batarya Teknolojileri 43 0

Toyota, CATL ile Kapsamlı EV Aküsü Ortaklığını Duyurdu

CATL, Toyota’nın EV genişleme planının dayanaklarından biri olacak.

Toyota, Çinli batarya üreticisi Contemporary Amperex Technology Co., Limited ( CATL ) ile Yeni Enerji Araç bataryaları için stratejik ve kapsamlı bir ortaklık kuruyor.

Anlaşmada sadece lityum iyon hücrelerin tedarik edilmesi değil, aynı zamanda ortak gelişmeler ve geri dönüşüm de öngörülüyor.

“Contemporary Amperex Technology Co., Limited (CATL) ve Toyota Motor Corporation (Toyota) bugün, Yeni Enerji Aracı (NEV) pillerinin istikrarlı temini ve daha da geliştirilmesi için kapsamlı bir ortaklık anlaşması imzaladıklarını açıkladı. İki şirketin de Pillerin tedariki, yeni teknoloji geliştirme, ürün kalitesi iyileştirmeleri ve pillerin yeniden kullanılması ve geri dönüşümü gibi geniş bir yelpazedeki alanları kapsayan tartışmalara başlandı. ”

İş planları hakkında daha fazla ayrıntı yok ancak Japon üretici EV saldırısına hazırlanıyorken çoklu GWh hacimlerinden bahsediyoruz.

Toyota ayrıca basın bülteninde, mevcut pil teknolojisinin, Toyota’nın BEV’lere çok isteksiz olduğu zamanlarda duyduğumuz daha fazla iyileştirmeye ihtiyaç duyduğunu belirtti.

“Elektrikli taşıtların yaygın şekilde kullanılmasını daha da arttırmak için, CATL ve Toyota, istikrarlı bir batarya tedarikinin kritik olduğu ve batarya teknolojisinin daha da geliştirilmesi ve ilerletilmesi gerektiği konusunda hemfikirler. Bu amaçla, iki şirket ortak sistemler kurmayı ve spesifik birlikte girişimler yapmayı hedeflediler.

Bu geniş kapsamlı işbirliği sayesinde CATL, pil geliştirme ve tedarik yeteneklerini Toyota’nın elektrikli araç ve pil geliştirme teknolojileriyle birleştirecek. Bu birleşme ile iki şirket, müşterilere çekici elektrikli araçlar geliştirmeye ve yaygın kabullerini daha da arttırmaya katılacak. ”

CATL, Toyota’ya batarya tedarik edecek tek üretici değil. Benzer büyüklükteki Volkswagen’de olduğu gibi, Toyota’nın da çeşitli tedarikçilerin tedarik ettiği hacim kaynaklarını güvenceye alması gerekiyor çünkü aksi halde bağımlılık tuzağına düşecektir. Diğer tedarikçilerin Çinli BYD ve Panasonic olacağı bildiriliyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 3 =