Kapat
Batarya Teknolojileri 174 0

VDL Elektrikli Otobüsler için Şarj Test Merkezini Büyütmeye Devam Ediyor

Otobüs üreticisi VDL şarj çözümleri ile de kullanıcıları memnun etmek istiyor. Siemens ortaklığında şarj çözümleri, enerji depolama ve çift yönlü (V2G) şarj sistemlerini daha yakından incelemek için Hollanda Valkenswaard’daki VDL Şarj Test Merkezini daha da büyüttü.

Kurulacak yerde 150 kW ile 350 kW arasında olan şarj istasyonları yer alacak. Bunların tedariki Siemens tarafından sağlanacak. Ayrıca otobüsler için çatı şarj sistemini sağlamak için 450 kW güce sahip bir istasyon daha kurulacak.

Firmanın test merkezi hakkında basına yaptığı açıklama şu şekildedir;

VDL Charging Test Center’da bir VDL enerji depolama sistemi ile birlikte üç Siemens hızlı şarj istasyonu kuruldu. Bu sistemlerden gelen veriler ‘bulut tabanlı’ bir enerji yönetimi uygulaması ile yönetiliyor. Bu bulut sisteminde araçların şarjı aktif olarak kontrol edilebilir. Özel bir ‘anahtarlama matrisi’ mevcut güç kapasitesinin esnek bir şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. ”

Altyapının kullanımını daha da geliştirmek için ve maliyeti sınırlı tutmak için kurulu kapasiteyi arttırmadan iki enerji depolama sistemi oluşturulmuştur. Bu depolama sistemindeki bataryalar otobüslerde yer alan bataryalardan gelen enerjilerdir. Yani çift yönlü şarj-deşarjdan gelen enerjidir.

Bunun üzerine eğer otobüs kullanımda değilse şebekeye enerji gönderilecek ve gerekli olan enerji karşılanacaktır.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir