Kapat
Batarya Teknolojileri 197 0

VolksWagen Grup Çin’deki Lityum Batarya Sarf Malzemelerinin Güvencesini Sağladı

Volkswagen, en hafif metalin nereden alınacağına karar verdi

Volkswagen Group , Jiangxi’de (Çin) kayıtlı Ganfeng Lithium Co. , Ltd. ile batarya hücreleri için uzun vadeli lityum tedarikine ilişkin yeni bir mutabakat imzaladı.

Anlaşma, önümüzdeki 10 yıl içinde VW’ye lityum tedarikini ve VW tarafından seçilen pil üreticisini kapsamaktadır.

Alman üretici, bu yolla zaten lityum ihtiyacının önemli bir bölümünü güvence altına aldığını söyledi. Bu arada, Ganfeng Lithium ile yapılan görüşmeler pil geri dönüşümü ve Solid-State bataryalar gibi diğer konularla da ilgilidir.

“Otomotiv endüstrisindeki araç elektrifikasyonundaki hızlı artışın küresel hammadde piyasaları üzerinde büyük etkisi olacak. Küresel lityum talebinin 2023 yılına kadar iki katından fazla artması bekleniyor. Bunun ışığında, Ganfeng ile yapılan anlaşma Volkswagen Grubu için arz güvenliğinde önemli bir kilometre taşıdır. ”

Volkswagen, kendi batarya tedarikçileri için hammaddeleri makul fiyatlarda çok yüksek hacimlerde tutması gereken tek otomobil üreticisi değil. Benzer bir anlaşma  Tesla ve Ganfeng Lithium arasında birkaç ay önce yapıldı.

Volkswagen Aktiengesellschaft’ta Grup Bileşenleri ve Tedarik Kurulu Üyesi Dr. Stefan Sommer şunları söyledi:

“Gelecek on yıl içinde Volkswagen Grubu, %70 oranında yeni saf elektrikli araçlar piyasaya sürecek. Bu durum 2025’te teslim ettiğimiz araçların yaklaşık dörtte birinin elektrikle çalışacağı anlamına geliyor. Sonuç olarak, gelecek yıllarda hücre üretimi için hammadde talebimizde hızlı bir artış olacaktır. Bu talebi erken aşamada karşıladığımızdan emin olmalıyız. Bu nedenle Ganfeng ile az önce tamamladığımız kilit bir hammadde olan lityum gibi uzun vadeli anlaşmalar stratejik öneme sahiptir.”

Volkswagen Aktiengesellschaft’ta Kurumsal Satın Alma e-Mobilite Başkanı Michael Bäcker şunları söyledi:

“Stratejik bir ortak olarak Ganfeng ile kapasiteleri ve maliyetleri planlamak için güvenli bir temel oluşturuyoruz. Stratejik işbirliği, Volkswagen’in e-Hammadde Ekibi tarafından yürütülen kapsamlı bir pazar analizinin sonucudur. Bu uzman ekip, hammadde endüstrisi ile yakın ilişkiler kurmaya odaklanıyor. Seçilmiş stratejik ortaklarla birlikte Volkswagen, Yüksek gerilim pillerine ilgiyi artıracak. Bu süreçte, sürdürülebilir bir anlaşma ağını, malzeme kapasitelerini ve rekabetçi fiyatlandırma yapılarını güvence altına almak için eşit derecede önemli buluyoruz. ”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + six =