Kapat
Batarya Teknolojileri 58 0

VW, Pil Kapasitesinin kWh Başına 100 $ ‘dan Daha Az Ödüyor

kWh başına 100 $ pil kapasitesi genellikle ICE ve uygun fiyatlı uzun menzilli EV’ler arasında fiyat paritesi olarak kabul edildi.

Kütle elektrifikasyonu yalnızca büyük bir batarya tedarik ölçeğini gerektirmez, aynı zamanda çeşitlendirilmiş bir tedarikçi portföyü ve uygun fiyatlar gerektirir.

The New York Times’ın yakın tarihli bir makalesine göre açıklanmayan Volkswagen yöneticileri, şirketin sadece kWh batarya kapasitesi başına 100 $ ‘ dan daha az ödeme yaptığını doğruladılar ancak bu bilginin gayri resmi olması muhtemel. 

“Geçtiğimiz yıl Toyota’yı dünyanın en büyük otomobil üreticisi olarak belirleyen Volkswagen’deki yöneticiler, ölçek ekonomilerinin, pil maliyetlerini kilowatt saat başına 100 doların altında ID.3’teki kullanımına izin verdiklerini belirtti. Analistler, maliyetlerin bu kadar uzun yıllar boyunca düşmesini beklemiyorlardı. ”

“Resmi olarak bir açıklama yapılmadığı için tespit edilmeyi reddeden başka bir yönetici, Volkswagen’in piller için kilowatt saat başına 100 $ ‘dan daha az ödeme yaptığını doğruladı.”

Volkswagen’in henüz kWh başına 100 ABD doları olmadığı, ancak önümüzdeki birkaç yıl boyunca sözleşmeli olan hücrelerin teslimatının kWh başına 100 ABD dolarının altında olacağı da söz konusu olabilir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir