Kapat

10 İngilizden 6’sı Yeşil Komşulara Elektrik Verecek

Neredeyse üçte ikimiz karbon ayakizimizi azaltmak için elektrik ya da hibrit olmayı düşünüyoruz.

Yeni araştırmalara göre İngilizlerin neredeyse üçte ikisi melez ya da elektrik tercih ediyor.

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai tarafından yapılan bir araştırma, İngiltere’deki 10 yetişkinden yedisinin (yüzde 70) insan yapımı iklim değişikliğini ve okyanus kirliliğini insanlık için en büyük tehdit olarak gördüğünü keşfetti. Sonuç olarak, Hyundai, eskiden en iyi aletlere veya en iyi saklanan çimlere sahip olmak için yarışanların şimdi en eko-bilinçli olmak için yarışmakta olduklarını söylüyor.

Otomobil üreticisinin 2.000 İngiliz yetişkin anketi, neredeyse çeyreğin (yüzde 22) geri dönüşüm ve karbon ayakizlerini azaltma konusunda meslektaşlarını “aşmaya çalıştıklarını” söylediğini buldu. Her beş kişiden biri, “çevreye zarar verdiklerini düşündükleri için” bir komşuyla düştüklerini söylerken, yüzde 58’i komşular genel atıklarla geri dönüşüm yaptıklarında rahatsız olduklarını söyledi.

Araştırma aynı zamanda, İngiltere’deki yetişkinlerin yüzde 80’inin geri dönüşümden zevk aldığını, yüzde 70’inin ise son iki yılda daha enerji verimli olmaya çalıştığını ortaya koydu. Çalışma, 10 İngiliz’den dördünün çevre dostu bir ürün satın almışlarsa, arkadaşlarını ve ailesini aktif olarak bilgilendireceklerini analiz etti.

Belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sorgulananların yüzde 60’ı, karbon ayak izlerini azaltmak amacıyla elektrikli veya hibrit bir araca geçmeyi düşüneceklerini söyledi. Ancak, bunların yarısından fazlası (yüzde 58) elektrikli araçlara geçmenin maliyetinden endişe duyduklarını söylerken, neredeyse çoğu (yüzde 54) araç için yeterli şarj noktası olmayacağından endişe duyduğunu belirtti.

Aynı şekilde, diğer önemli endişeler arasında şarj süresi ve elektrikli araçların yelpazesiyle ilgili endişeler yer almaktadır. Her iki konu da, hibrit veya tam elektrik gücüne geçmeyi düşünenlerin yüzde 46’sı tarafından belirtildi.

Hyundai’den bir sözcü şöyle dedi:

“Bulgular, çevrenin Birleşik Krallık’ta yaşayan insanlar için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor, katılımcıların yüzde 70’i insanlık ile ilgili en büyük sorun olarak insan yapımı iklim değişikliği ve kirliliği ile ilgili.

“Hyundai, temiz mobiliteye geçişi hızlandırmayı taahhüt ediyor ve alternatif yakıtlı araçlara ağır yatırım yapıyor. Kona Electric ve Nexo yakıt hücresi gibi hali hazırda havayı sürdüğü gibi temizleyen temiz emisyon modellerine sahibiz ve gelecek yılın ortasına kadar, dizilimimizin yaklaşık yüzde 80’i elektrikli bir versiyon olarak mevcut olacak. Bu, sürücülere geniş bir seçenek yelpazesi sunacak ve onların ihtiyaçlarını karşılayacak daha çevre dostu bir araca geçiş yapmalarını sağlayacaktır. ”

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir