Kapat

2019 Nissan LEAF 40-kWh Yol Testi ve Akü Sıcaklığı Detayları

Elektrikli otomobiller arasında en iyisi, ancak büyük bir yıldız işareti ile geliyor.

Nissan LEAF için uzun bir yol oldu. 2011 yılında piyasaya sunulan Leaf, tüm kitlesel pazardaki tam elektrikli araçtı ve diğer EV yükselişlerine rağmen, dünya genelinde 450.000’den fazla satılan tarihteki en çok satan elektrikli otomobil oldu. İki kez Dünya Yeşil Araba ödülü de dahil olmak üzere yeşil otomobiller için her ödülü kazandı.

Nissan, 2018’de daha fazla güç, daha fazla dayanıklılık ve daha fazla özellik sunan yeni bir 40 kWh batarya mimarisi içeren tamamen güncellenmiş ve geliştirilmiş bir Leaf ürettti. 526 mil gidiş-dönüş yolculukta nasıl yapıldığını görmek için 2018 LEAF’ı test ettik ve sonuçlar karışık iken, bunun keyifli ve kaliteli bir araç olduğunu hissettik.

Büyük Bir Araba Devam Ediyor

2019 için LEAF 40 kWh belirgin bir değişiklik olmadan devam etti ancak bugün arabalarla hayatın bir gerçeği olan birçok küçük değişiklikle devam etti. Arabalar aynı görünse ve aynı ya da daha az maliyetli olsalar da, genel kalitesini ya da sürüş deneyimini artıran tweaks’ı arttıran yüzlerce küçük iyileştirme mevcut ve 2019 LEAF istisna değildir. Menzil, 150 mil EPA derecesinde değişmedi ve 30 bin doların altındaki en iyi BEV oldu.

40kWh LEAF’ın 2019 versiyonunun 2018 LEAF’a göre nasıl değiştiğini görmek istedik, bu yüzden Nissan’dan bize kontrol etmesi için en yeni sürümü sağlamasını istedik. ProPilot Assist ile birlikte bir LEAF SL’yi kapımıza yükleyip teslim ettiler.

Bir 2018 ve 2019 LEAF’in iç ve dış arasındaki farklılıkları görmek zor. LEAF’ın içi hala orta fiyatlı bir BEV için mevcut olan en geniş olanlardan biridir ve kargo alanına gelince paketi yönlendirmektedir.

LEAF, orta fiyatlı BEV’lerde iç ve kargo alanını yönetiyor.

2019 Nissan LEAF 40-kWh

Geleneksel gösterge panosu ve kontrollere 2018’den itibaren dokunulmaz kalıyor. Birçoğu, orijinal LEAF’ın ilginç iç panelini yenisinden daha zevkli buluyor ancak sürücü için mevcut olan çok miktarda bilgi ile işlevsel. LEAF’taki koltuklar, Nissan’ın “Zero-G” koltuk mimarisi etrafında inşa edilmiştir ve çok çeşitli sürücü, yolcu boyutları için çok rahat olacak şekilde ayarlanabilir. 2019 LEAF, aynı zamanda 65 mil / saat’te yalnızca 62 dB’lik iç kabin gürültüsü ile piyasadaki en sessiz BEV’lerden biridir. Bu Rolls Royce’un sessiz olması ve iki kat daha pahalı olan diğer BEV’lerden daha iyi. Geliştirilmiş kapı contası, Michelin LRR lastikleri, mükemmel aerodinamik ve ekstra kabin yalıtımı, yol ve rüzgar gürültüsünü minimumda tutar.

2018’de Nissan, LEAF, e-pedal ve ProPilot Assist için iki yeni sürüş yardımı tanıttı. e-Pedal, otomobilin frenlenmesini ve hızlanmasını yönetmek için motor rejenerasyonunu, sürtünme frenlerini ve ön emniyet sistemlerini entegre ederek bir pedal sürüşüne izin verir. Golf arabasını sürmek gibi tanımlandı ve ustalaşmak için hiçbir ayrıntıya ihtiyacınız yok.

ProPilot Assist, Nissan’ın Tesla için Autopilot’a çok benzeyen 2. düzey otonom sürüş paketidir. Adaptif cruise control sistemi, şerit tutma yardımı, kör nokta yardımı ve öne doğru çarpışma acil durum frenini içerir. 2019 için ProPilot daha iyi şerit tutma yardımı ile geliştirilmiştir ve adaptif cruise control yoğun trafik durumlarıyla daha iyi başa çıkabilir. Örneğin, 2018 versiyonunda, şerit bölünen bir motosikletçi çok hızlı veya çok yakın bir sürüşü yaparsa, ProPilot Assist’in kafası karışabilir. Bu, LEAF’ın aracın önüne çarpmasını önlemek için, bisiklet geçtikten sonra frenlerin sıkışması için motosikletin hızıyla eşleşecek şekilde hızlanmasına neden olacaktır. 2019 için bu davranış düzeltildi. 

2019 Nissan LEAF 40-kWh

Kaputun Altında ve Zeminin Altında

2018’de LEAF, önceki modele göre yüzde 37 ve 236 lb-ft’de yüzde 26 artışla daha fazla tork olan 147 beygir gücüne sahip yeni bir 110 kW AC senkron elektrik motoru ile donatıldı. Bu, önceki sürümlerin 9.0-10 saniyesine kıyasla 40kWh LEAF’a yaklaşık 7.4 saniyelik bir sürede 0-100 km/h hıza ulaşmasını sağlamaktadır. Bu motor 2019 için değişmeden kalıyor ve çok yumuşak ve uyumlu bir aktarma organına sahip oluyor. Şanzıman aynı zamanda ön tekerlekleri süren tek bir hız düşürücü dişli olarak kalıyor. Bu güç aktarma sisteminin tamamı 2019 için değişmeden kalmıştır.

2018’de LEAF için büyük haber, 40 kWh kapasiteye sahip yeni bir pil takımıydı (gerçek değer yaklaşık 39.5 kWh idi ve sadece 37 ya da daha azı mevcuttu). 

Bu ilave güç, yeni pil kimyası, yapısı ve modül yerleşimi ile değişmeden 2019’a taşındı. LEAF pilinin önceki versiyonlarında, Spinel yapısında bir Lityum Manganez Oksit katod malzemesi kullanılmıştır. Yeni 40 kWh batarya katmanlı bir yapıda Lityum Nikel Kobalt Manganez Oksit katot kullanıyor. Batarya hala 192 hücreye sahip ancak 40kWh bataryanın modül yerleşimi farklılaşmıştır.

2019 Nissan LEAF 40-kWh

LEAF Batarya Sıcaklık Göstergesinin Anlamı

LEAF, araç normal aralığın üst kenarına girerken veya geçerken motora giden gücü sınırlandırıp sınırlandırmadığını sorduk ve Thunes yanıt verdi: “Kırmızıya doğru ne kadar derine girerseniz o kadar aktif olur. Hem şarj hem de deşarj tarafını etkiler. Ancak özellikle deşarj tarafında çok fazla marj var ve kırmızının alt kısmındaki gerçek sürüş performansı hissi, belirli bir endişeyi tespit etmek çok zor. Ancak kırmızının uzak tarafına geçtiğinizde, otomobil kendine baktıkça potansiyel olarak daha da kısıtlanacak ve pil üzerindeki yükü otomatik olarak yönetecektir. ”

2019 Nissan LEAF 40-kWh

Yıldız işareti: * 40kWh LEAF sizin için uygun mu?

Bu, ampirik olandan çok felsefi bir sorudur. Genel LEAF topluluğu, LEAF’ı bütün kalbiyle kucaklamış gibi görünüyor, ancak bölünmüş durumda.

Evet diyenler bu pozitifleri dile getiriyor:

-Fiyat

-Güvenilirlik

-İyi aralık

-Konfor

-Güvenlik 
-Belirli kamu şarjı ile öncelikle evde şarj

– Her yöne 200 milden daha kısa süreli gece yolculukları için harika


Hayır diyenlere bu olumsuzluklardan söz etme eğilimi var:

-Pil soğutması konusunda emin olun

-Şarj etmek çok uzun sürüyor

-Pil güvenilirliği hakkında şüpheli

-Satılacak kadar yer yok

– Yeterince menzil yok

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − 9 =