Kapat

2020 Drako GTE, 206 MPH Elektrikli Hypercar Yayınlandı

Dört motoru, 1.200 beygir gücü ve Ölüm Yıldızını çekmek için yeterli torku var.

Karışımda yeni bir elektrikli köprü var ve bu ciddi bir şekilde umut verici görünüyor. California merkezli bir şirket tarafından Drako adında inşa edilmiş ve oldukça basit bir ismi var – GTE. Araba, bugün ilk kez Pebble Beach’te ilk kez sahneye çıktı ancak Drako’dan bir basın açıklamasına göre, GTE basit bir şey değil. Henüz bilinmeyen bir otomobil üreticisinin bu fantastik özellikleri pek nadir değil ancak bunu bir başka buharlı yazılım EV süper aracına koymadan önce yukarıdaki videoyu izlemelisiniz. Bu makine çok hızlı ve çok gerçek.

Bahsettiğimiz bu harika özellikler neler? Yeni başlayanlar için, GTE, birleşik 1.200 beygir gücü (895 kilowatt) ve pozitif müstehcen bir 6.491 pound-feet (8.800 Newton-metre) tork üreten dört elektrikli motor mevcut. Hayır, bu bir yazım hatası değil ve bu rakamı biraz yüce bulursanız şaşırmazdık. Bununla birlikte, elektrik motorlarının muazzam miktarda anlık tork sağladığı ve bu arabanın Drako’nun web sitesindeki köşeler arasında nasıl hızlandığını gördüğü kesin olarak anlaşılıyor. Sonuçta, bu EV’nin 206 mil / saat’i vurduğu söyleniyor.

Dört ayrı motora sahip olmak aynı zamanda GTE’nin tork vektörünü verimli bir şekilde kullanabileceği anlamına gelir. Her motor doğrudan tahrikli bir dişli kutusundan güç gönderir ve şık bir bilgisayar sistemi her bir tekerleğin gücünü tam olarak kontrol edebilir. Drako, tork vektör algoritmalarının Nürburgring’de geliştirildiğini ve her tekerlekte torku saniyede 1.000 defadan fazla ayarlayabildiğini söylüyor. Bu sayı gelmez, bize oldukça fantastik görünüyor.

Bu noktada, muhtemelen bariz bir şeyi ele almalıyız. Bu dört kapılı bir Fisker Karma gibi şüpheli görünüyorsa, yanlış değilsiniz. Fisker şasiyi sağladı ve evet, dört kişilik konaklamalara sahip, yoldan geçen bir köprü olması planlanıyor. 90 kWh pil gücü elinde tutuyor ve 150 kW prizle hızlı şarj edilebilir. Ancak Drako, GTE’nin kuşkuyla etkileyici pist performansını paylaşma konusunda daha fazla ilgi duyuyor çünkü menzil veya şarj süresi hakkında istatistikler verilmedi.

Açıkçası, böyle şeyler muhtemelen GTE alıcıları için önemli olmayacak. Şirket, 2020’de başlaması beklenen teslimatlarla, her biri 1.25 milyon dolardan sadece 25 model üretmeyi planlıyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir