Kapat

2020 Yılından Sonraki Elektrikli Otomobiller

Hem otomobil üreticileri hem de yeni kurulan şirketler, önümüzdeki model yıllarında yeni elektrikli araba, geçit, SUV ve hatta kamyonet filosunu kuracaklar. 2020 için showroomlara giren yeni EV’ler arasında Bollinger B1 SUV, yenilenmiş bir Kia Soul EV, Mercedes-Benz EQC, yeni bir Mini Electric, Polestar 2, Porsche Taycan, Rivian R1T pikap ve Tesla Roadster ve Model Y yer alıyor.

Ve gelecek model yıllarında çok daha fazla plan var. İşte otomobil üreticilerinin 2020’nin ötesindeki çalışmalarında neler olduğu hakkında şimdiye kadar bildiklerimiz. (Bir uyarı: bu bilgi otomobil üreticilerinin ilan edilmiş ve / veya sızdırılmış planlarına ve her zaman değişime tabi olan bir dizi saf spekülasyona dayanmaktadır.)

AUDI

E-Tron çapraz geçiş SUV’unu henüz piyasaya sürdüğünü söyleyen Audi, 2025 yılına kadar 20 yeni elektrikli otomobil piyasaya sürmeyi planladığını söyledi. Otomobil üreticisi, TT spor coupe / dönüştürülebilir modelinin önümüzdeki yıllarda performans fikirli bir EV alternatifi ile değiştirileceğini duyurdu. Raporlar, şirketin aynı zamanda amiral gemisi A8 sedan’ı elektrikli hale getireceğini ve e-Tron’un daha küçük bir Q4 versiyonunu sunacağını gösteriyor.

BMW

BMW gelecekteki tanıtımı için birkaç yeni tam elektrikli modeller geliştiriyor. Bunlardan ilki, muhtemelen 270 beygir gücü ürettiği ve bir ücret karşılığında 249 mil kadar koşduğu bildirilen iX3 çapraz SUV olacaktır. Ayrıca, 4 Serisi Gran Coupe’a dayanacak bildirilen 310 mil menzile sahip bir i4 sedan ve dört saniyenin altında 60 mil / saat’e ulaşabileceği ve tam bir batarya ile 372 mil gittiği söylenen daha büyük orta i5 sedanı bekleyebiliriz. Ayrıca eserlerinde BMW’nin iNext Konseptine dayanan bir üretim modelinin de bulunduğu bildiriliyor.

BOLLINGER

Başlangıç ​​markası Bollinger, B220 modeline dayanan eşit açılı kamyonet ile 2020’ye gelen, kutu görünümlü B1 SUV ilk EV’yi takip etmeyi planlıyor. Şirket, çift motorlu dört tekerlekten çekiş ile geleceğini 200 mil menzile sahip olduğunu söyledi.

FIAT-CHRYSLER

FCA marka ailesi Alfa Romeo, Dodge, Chrysler, Fiat, Jeep, Maserati ve Ram’ı içeriyor ve şirket henüz spesifikasyonları açıklamamasına rağmen, şirketin elektrifiye etme konusunda iddialı planları olduğu bildiriliyor. Öncelikle, 2021 model yılı için muhtemel Fiat 500e’nin yerine geçecek. İçeridekiler, zaten bir plug-in hibrid varyantta bulunan Chrysler Pacifica’nın tam elektrikli bir versiyonunun, elektrikli cipler ve Ram alıcıları ile gelebileceğini ileri sürüyor.

FORD

Ford, 2022 yılına kadar Team Edison geliştirme grubu aracılığıyla satışa sunulacağını açıkladığı 16 modelle tam EV’lere katılıyor. Bunların her ikisi de 2021 model yılı için muhtemel olan Mustang’den etkilenen bir geçit ve Lincoln marka lüks SUV içereceği bildiriliyor. Ford ayrıca, bir noktada en çok satan modeli olan F-150 kamyonetin tam elektrikli bir versiyonunu sattığını açıkladı. Şirket aynı zamanda, lüks EV Rivian ile tam boyutlu lüks SUV üzerinde çalışıyor.

GENERAL MOTORS

GM, 2023 yılına kadar küresel olarak 20 EV’yi yola çıkarmayı umuyor. Cadillac lüks bölümünü, öncü EV markasıyla, 2011’in sonlarında veya 2012’nin başlarında showroomlara ulaşacak bir crossover SUV olacak ilk modeliyle yapacağı bildiriliyor. Bolt EV’ye bileşenleri paylaşacak ve yüksek çatılı bir geçit profili oluşturacak bir arkadaşı oluşturmak. Buick muhtemelen elektrikli bir araç alacak. Sözü geçen Cadillac SUV ile platformları paylaşacağı bildirilen bir tam elektrikli GM toplama kamyonu olduğu açıklandı ancak ne adlandırılacağı ya da hangi GM biriminin satacağı hakkında bir haber yok. Şirket ayrıca Hummer’ı sıfır emisyonlu tam elektrikli bir SUV olarak geri getirme ihtimalini de artırdı.

HYUNDAI-KIA

Dinamik Güney Kore ikilisi son zamanlarda Electric-Global Modular Platformunda ortaklaşa bir dizi elektrikli araç geliştireceğini açıkladı. İki marka arasında satışa sunulan dört EV ile, şirket 2025 yılına kadar piyasada 44 elektrikli modelin (hibritler, takılabilir hibritler ve yakıt hücresi modelleri dahil) olmasını umuyor. Bunların satılacak elektrikli bir sedan içereceği bildiriliyor 2021 yılında en yüksek teknolojili Genesis markası altında, bu, şarj başına 310 mil menzil vaat ediyor.

JAGUAR-LAND ROVER

Gelecek model yıllarında jaguar-Land Rover’ın Modüler Boyuna Mimarisi üzerine kurulu büyük bir SUV ve büyük bir premium sedan görmeyi bekliyoruz. Sedan, Jaguar’ın amiral gemisi XJ sedan’ın bir şarjla sadece 300 mil menzille elektriklendirilmiş gelecek nesil bir versiyonu olacak. SUV, Land Rover Range Rover’ın 2021’deki bir sonraki yeniden tasarımına dayanan EV sürümü olacak.

MAZDA

Mazda kısa bir süre önce, 2021 model yılı için muhtemel ilk bataryayla çalışan aracıyla EV havuzuna atlayacağını ancak bunun ne olabileceğine ya da ABD’de sunulacak olup olmadığına dair bir haber olmadığını duyurdu.

MERCEDES-BENZ

Mercedes, 2022 yılına kadar piyasaya sürülmek üzere birden fazla pazar segmentinde 10 modelle, EQ alt markası altında bir elektrikli taşıtlar hattı planlıyor. Bunlardan ilki, daha önce belirtilen 2020 EQC geçişi olan kompakt EQB çapraz SUV’u takip ediyor. Mercedes’in gazla çalışan GLB’ine dayanacak.

MITSUBISHI

Mitsubishi, platformları Nissan ve Renault modelleriyle paylaşacak bir dizi elektrikli araç planladığını ancak 2020 yılında belli bir zamana kadar açıklanamayacağını belirtti. Mitsubishi, 2017 Tokyo Motor Show’da e-Evolution adlı bir EV konseptini açıkladı. Hala web sitesinin şirketin “gelecek / konsept otomobilleri” sayfasında aktif durumda.

NISSAN

EV’leri Leaf ile kucaklayan ilk otomobil üreticilerinden biri olan Nissan, 2022 yılına kadar 12 hibrit veya elektrikli araç piyasaya sürmeyi umuyor. Bunlar arasında Chevrolet Volt’ta kullanıldığı gibi tam elektrikli modeller ve bazıları küçük elektrikli motorlara sahip. Pil bittiğinde elektrik üretilecek. Elektrikli bir geçit SUV’un, ABD’de yapabilecek veya yapamayacak küçük bir ticari EV minibüsüyle birlikte işlerinde olduğu söyleniyor.

PORSCHE

Ünlü Alman spor otomobil üreticisi, 2020 Taycan EV’nin 2021 için Cross Turismo ile olan tanıtımını takip etmeyi planlıyor, bu daha büyük bir spor sedan versiyonu olacak. Modelin güç aktarımını paylaşacak, yani 600 beygir gücü üretmesi ve bir ücret karşılığında yaklaşık 300 mil gitmesi bekleniyor. Porsche ayrıca, popüler Macan geçiti SUV’un EV versiyonunun önümüzdeki on yılın başlarında üretime gireceğini de belirtti.

RIVIAN

2020 Rivian R1T kamyonetin ardından lüks R1S SUV’un başlangıç ​​EV üreticisinin ikinci modeli olmasını bekleyin. 400 milden daha yüksek bir aralık ve 3 saniyede 0-60 mph hızlanma vaadediyor.

TESLA

Tesla Roadster’ın yeni bir versiyonuyla ve herhangi bir gecikme olmadan, 2020 model yılı için planlanan yeni Model Y kompakt geçit SUV ile şirketin bir sonraki modeli muhtemelen tam bir elektrikli kamyonet olacak. CEO’su Elon Musk, “cyberpunk” stiline bürüneceğini, altı koltuğunun, 400-500 mil menzili sağladığını, çift motorlu dört tekerlekten çekiş ile geldiğini ve 300.000 pound’luk kabul edilemez gibi görünen bir şey olacağını söyledi.

TOYOTA

Henüz tam elektrikli bir araç satmayan bir otomobil üreticisi için Toyota, 2025 yılına kadar yarım düzine satış yapmayı planlıyor. Bazıları, C-HR geçidinin EV sürümü gibi, mevcut isim plakalarının pille çalışan sürümleri olacak. Çin pazarı için başlangıçta piyasaya sürülecek. Diğerlerinin yeni geliştirilen özel bir EV platformuna bindiği söyleniyor. Otomobil üreticisi, mimarinin üç sıralı bir SUV ya da sportif bir sedandan küçük bir geçit ya da küçük bir küvete kadar her şeyi barındırabileceğini ve muhtemelen her birinin prodüksiyonu bir noktada görmesini beklediğimizi söylüyor. Toyota’nın ayrıca Subaru ile birlikte elektrikli bir SUV geliştirdiğini de bildiriliyor.

VOLKSWAGEN

VW, 2028 yılına kadar işlerinde olduğu söylenen 50 yeni pille çalışan modelle, dünya çapında büyük EV planları yapıyor. ABD’de ilk satılanlar, ID Crozz adında şık ve kompakt bir geçit olacak. 302 beygir gücü üretecek ve bir ücret karşılığında 300 mil gidecek. Bu model çift motorlu dört tekerlekten çekiş sistemi ile gelecek ve 372 mil sürüş aralığı sunacak.

VOLVO

Volvo, 2021 yılına kadar piyasada beş adet pilli model bulundurmayı planladığını ve satışlarının yarısının (Polestar alt markası dahil) 2025 yılına kadar EV’lerden geleceğini söylüyor. Polestar 2 sedan’ın ardından, ilk Volvo markalı tam EV muhtemelen bir 2021 modeli olacak olan kompakt XC40 çapraz SUV’un elektrikli bir versiyonu olması beklenmektedir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir