Kapat

2021 BMW iNEXT Elektrikli SUV Yeni Bir Fragman ile Geri Döndü

BMW’nin “teknoloji amiral gemisi” yavaş yavaş şekilleniyor.

Mart, Mayıs ve Temmuz aylarında yayınlanan BMW iNEXT‘in ilk teaser görüntülerini takiben, tamamen elektrikli SUV, kamuflajda üretim öncesi prototipleri gösteren bir dizi yeni ön görüntü ve bir videoda geri dönüyor. Test arabaları, şirketin Pilot Fabrikasında Araştırma ve Yenilik Merkezi’nin (FIZ) kalbinde üretildi ve gerçek seri üretime yönelik yol testleri ve hazırlıkları için kullanılacak. BMW‘nin ana hedefi, EV’yi geleneksel ICE motorlu ve PHEV otomobillerle aynı montaj hattında monte etmektir.

Üretim Entegrasyonu ve Pilot Fabrikası başkanı Udo Hänle “Seri üretime tamamen elektrikli bir araç hazırlamak heyecan verici ama zor bir iş” dedi. “Resmi üretime başladığımızda, BMW iNEXT‘in 100 prototipini üretmiş olacağız. O zamana kadar, Pilot Fabrika süreçlerimizi daha da hızlandırmak için bir dizi yenilik kullanılacak. Ayrıca yeni ürün üzerinde çalışmak üzere ilk üretim ortaklarımızı Plant Dingolfing’den hazırlıyoruz. ”

İNEXT prototiplerinin üretimi için, BMW rotary yapıştırma adı verilen yeni bir üretim teknolojisi kullanmaktadır. Çelik eleman olarak üretilen sürtünme ısısını kullanarak alüminyum ve yüksek dayanımlı çeliği birleştiriyor. Bu işlem yapıldıktan sonra, birleştirilen gövdeler, bireysel yüzey özelliklerini tanımlayan ayrıntılı lazer radar kontrollerinden geçirilir. Bunları, CAD modelleriyle karşılaştırıldığında veri elde eden yüksek çözünürlüklü bir tarayıcı kontrolü takip eder.

İNEXT‘in kendisine gelince, boyutları ve kabin odası bakımından X5’in tamamen elektrikli alternatifi olduğunu düşünün. Halen geliştirilmekte olan bu model, BMW’nin beşinci nesil elektrikli tahrik sistemini, WLTP döngüsüne bağlı olarak 373 milden daha fazla (600 kilometreden fazla) şarj menziline sahip olacak. İNEXT, otomobil üreticisinin “teknoloji amiral gemisi” olacak ve 2021 model yılı için piyasaya çıktığında 3. seviye otonom sürüşü destekleyecektir .

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir