Kapat

2021 Elektrikli Araçlar: Elektrikli Otomobillerin Gelecek Nesilleri

Gelecek yıl ABD, bayilerine yaklaşık 15 yeni elektrikli araç getirecek. 2020’de gelen EV’leri biliyoruz. Ama 2021 veya 2022’de ufukta doğru olan nedir?

Otomobil üreticileri ileride çok uzak olan ürünler hakkında titizlikle sıkıca sarılıyorlar. Ancak bu slayt gösterisi, yönetici yorumlarında bulduğumuz ve basın bültenlerine gömdüğümüz bazı ipuçlarını paylaşıyor. Bu aşamada, gösterişli konsept modellerini ve uzun menzilli ve kendi kendine sürüş özellikleriyle ilgili büyük vaatleri görmeyi bekleyin. Ne çıkacağını zaman söyleyecek.

BMW i4

BMW, 2021’de yanma ve elektrikli motor güçlerini aynı üretim hatlarında birleştiren yeni bir araç platformu kullanmaya başlayacaktır. Platformda ortaya çıkan ilk elektrikli Bimmer, burada gösterilen iVision Dynamic konseptine dayalı olarak muhtemelen BMW i4 olacaktır.

Bunu BMW 4 Serisi Gran Coupé’nin tamamen elektrikli bir versiyonu olarak düşünebilirsiniz, kabinin altındaki bir akü grubuna yer açmak için hafifçe yükseltilmiş durumda. Ön şartlar, i4’ün Tesla Model 3’ten biraz daha kısa ve daha geniş olacağını göstermektedir. 300 milden daha fazla sürüş menzili olacak. Daha ucuz, daha kısa menzilli bir versiyon izleyecektir.

BMW iNext

BMW iNext 2021 yılında da etkisiyle, kuşkusuz bir tam-elektrikli araç olacak. Ancak SUV’un elektriği, otomatikleştirilmiş özelliklerinin yanı sıra gelişmiş ses / hareket kontrolleri ve bağlanabilirlik için ikincildir. İlk yineleme, 2021’de tanıtıldığında, konsept versiyonlarında bulunan tüm bu whiz-bang özelliklerine sahip olmayacaktır.

Konseptin büyük ve stilize edilmiş çift böbrek ızgarasının yerinde kalacağı görülmeye devam edilir. Diğer fütüristik kendi kendine sürüş konseptleri gibi kabin bir oturma odasına sahiptir. Batarya özellikleri hala bulanık, ancak menzili yaklaşık 400 milde olacağı söyleniyor.

Byton K-Byte

Byton, öncelikle 2020 yılına kadar 250 kilometrelik elektrikli EV’i olan M-Byte‘ı sunmaya odaklanmıştır. Ancak, Çin’deki EV başlangıcı, 2021’de yerleşik bir sedan olan K-Byte ile hızlı bir şekilde takip etmeyi planlıyor. Byton’un ilk iki modeli Tesla Model S ve X ile orantılıdır.

K-Byte ile ilgili beğenilerin çoğu otomatik özellikleri ile ilgilidir. Bunlar, kendi kendini süren teknoloji öncüsü Chris Urmson liderliğindeki Aurora ile işbirliği içinde geliştiriliyor. K-Bayt’ın konsept versiyonu, K-Bayt’ın birçok (ancak tümü değil) karayollarında yüksek derecede bir özerklik elde etmesini sağlamak için kullanılan belirgin fakat geri çekilebilir sensörlerle süslenmiştir.

Volkswagen ID Buzz

Volkswagen, 2022 yılına kadar ikonik VW Microbus ruhu içinde bir EV olan ID Buzz’ı üretmeye başlayacağını söyledi. Orijinal VW otobüsünün kült benzeri hayranları haberler hakkında çıldırdı. Ancak çoğu gözlemci, Alman otomobil üreticisinin, özellikle de 300 artı mil menzili ve 300 beygir gücü vaadi vaat ettiği için şüpheleniyor.

ID Buzz ve Cargo varyantı, insanları veya malları taşıyacak şekilde yapılandırılmış orta büyüklükte bir binek otomobilinin platformunu kullanır. VW, geçen yıl başlattığı Avrupa merkezli Ridesharing şirketi MOIA’daki Buzz gibi pille çalışan bir minivan kullanmaktan bahsediyor.

Hyundai TBD

Hyundai, 2020 yılında yeni bir özel EV platformu piyasaya sürecek. Bu platform, 2025 yılına kadar 44 elektrikli model sunma planında vazgeçilmez. Platformdaki ilk EV’nin amiral gemisi lüks model olacağına dair işaretler var. Koreli otomobil üreticisinin, yeni EV için lüks markası Genesis’i kullanması muhtemel. Genesis Essentia Konsept 2018 yılında açıldı (ve burada gösterilen), modelin tasarım dili hakkında bazı fikirler verebilir.

Çok az ayrıntı biliniyor. Ancak medya kaynakları yeni modelin tek bir şarjla 300 milden fazla sağlayacağını öne sürüyor. Hyundai-Kia, Kona Electric gibi güçlü erken elektrik tekliflerine sahiptir ancak şirket talebi karşılayacak kadar ünite üretmek için mücadele ediyor. 2021’de yeni bir EV tahsis edilmesi, Hyundai’nin üretimi artırmasına izin vermelidir.

Volkswagen ID Vizzion

Volkswagen’in 2021’den sonra EV’e adım atması bekleniyor. O zamanlar, 111 kilowatt saatlik dev bir pil paketine sahip, düşük devirli, dört tekerlekten çekişli, tam boyutlu bir VW sedan görebiliyorduk. Şirket, ID Vizzion’un tek bir şarjla 400 milden fazla gideceğini iddia ediyor.

Vizzion, gelecekteki özerklik ve diğer gelecek nesil teknolojiler göz önünde bulundurularak inşa edilecektir. Bu yüzden razzle-dazzle konsept versiyonunun direksiyon simidinin olmaması. Ancak VW, çıkış yapan otomotiv teknolojisinin on yıl uzakta olabileceğini itiraf ediyor.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir