Kapat

2021 Toyota Mirai Yeni Platformla Etkileyici Görünüyor

Selefine hiç benzemiyor.

Toyota Mirai dört yıl önce seçme bayilikler içine yuvarlandığından beri bir seyirci olmamıştır. Ancak, görünüşte Toyota bir mulligan alıyor. Japon otomobil üreticisi, şirketin hidrojenle çalışan elektrikli aracının çarpıcı bir yeniden tasarımı olan 2021 Toyota Mirai’yi ortaya çıkardı. Tasarımda kayda değer bir fark var ancak bu, modelde yapılan birçok farklı değişiklikten kaynaklanıyor.

2021 Mirai için en önemli değişikliklerden biri önden çekişli olandan arkadan çekişli bir platforma taşınmasıdır. Otomobil üreticisine göre anahtar tasarımcıların giden modelden daha uzun, daha düşük ve daha geniş ve daha güçlü bir sedan yapmalarını sağladı. Yirmi inç jantlar standarttır. Toyota, darbelerin mavili çok katmanlı bir boyama işleminden kaynaklandığını ve darbelerin yeni Mirai sedan’ın görünümüne ilham verdiğini söyledi. 

Dış gibi, 2021 Mirai’nin iç mekanı, yeni tasarımlı, yüksek kaliteli malzemelerle benzer bir canlandırma seviyesi görüyor. Sedan’ın şık stiline daha iyi uyan daha temiz bir görünüm. Model ayrıca mevcut bir dijital dikiz aynası, navigasyon içeren 12,3 inç dokunmatik ekran ve 14 hoparlörlü JBL ses sistemine sahiptir.

Toyota, bir hidrojen yakıt hücreli elektrikli araç olan güç aktarma sistemi hakkında ayrıntılı bilgi vermedi. Toyota menzilde yüzde 30 artış hedefliyor. Mevcut, birinci nesil Mirai, 310 mil menzil civarındadır. Yüzde 30’luk bir artış, yeni sedan’a yaklaşık 400 mil menzil sağlayacak. Gelecekteki yılın sonunda satışa çıktığında, daha fazla güç aktarma sistemi detayı otomobilin piyasaya sunulmasına daha yakın olacak.  

Hidrojen motorlu araçlar henüz ana akıma girmedi; Ancak Toyota teknolojiyi terk ediyor. Bu yılın başlarında, casus fotoğrafçılarımız Mirai’nin Lexus versiyonunu yakaladılar.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir