Kapat

553 kWh Batarya Paketine Sahip Solaris Urbino 18 Elektrikli Otobüs Tanıtıldı

Yeni Solaris otobüsleri daha yüksek enerjili, yoğun Solaris High Energy + bataryaları ve silisyum karbür inverterleri ile donatılacak.

Solaris Avrupa pazarında çığır açmaya devam ediyor. Bürüksel’deki Busworld fuarında yeni model e-bus aracını kullanıcılara tanıttı. 18 metre uzunluğa sahip olan Solaris Urbino 18 toplamda 553 kWh batarya grubu ile uzun menzilli sürüşlere izin verecek.

Tek körüklü bir yapı ile tasarlanan otobüs en kötü şartlarda 200 km menzile sahip olacak. Nominal sürüş modunda ise min 300 km’lik bir menzil öngörülüyor. Solaris’in ayrıca diğer çevreci otobüsleri sırasıyla 18 metrelik hidrojenli otobüs ve 24 metrelik elektrikli otobüstür.

Solaris’e göre firma şu ana kadar 200 adetten fazla otobüs satışı gerçekleştirdi ve yüzlercesi de sipariş aşamasında. Ayrıca menzili sağlamak için ise klima sistemi “heat pump” olarak yenilendi.

İlginç bir şekilde silisyum karbür (SiC) güç elektroniği Solaris’teki çekiş invertörlerinde mevcutta kullanılıyor ve bu da otobüslerin verimliliğini yüksek bir seviyede tutuyor.

Solaris, 3 farklı batarya yüküne sahip olarak sizlere otobüs sunacak;

  • Solaris High Power:
    203 kWh’e kadar batarya grubu
  • Solaris High Energy:
    Tek bir araçta 350 kWh’e kadar batarya grubu
  • Solaris High Energy + (yeni):
    553 kWh’e kadar batarya grubu

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir