Kapat

Aero Wheels, Yeni Süspansiyon Tesla Model 3 Serisini % 10 Artırabilir mi?

Nextmove aero jant kapaklarını ve yeni bir alçaltılmış süspansiyonu test etmeye çalışıyor ancak bazı problemler var.

Aerodinamiğin enerji verimliliğinde çok önemli bir rol oynadığını söylerken, özellikle EV’ler için, bunu kastediyoruz. Bir süre önce bununla ilgili çok güzel bir makale bile yazdık. Hava direnci, menzili gerçekten azaltabilir. Karayolu hızlarında, elektrik motorunun çoğunlukla ağırlıkla uğraşması gereken şehir trafiğinden bile daha fazla. Almanya’dan bir elektrikli otomobil kiralama şirketi olan Nextmove, bunu iki ilginç testle göstermeye çalıştı. Ama problemler vardı …

Bunlardan ilki bazı söylentilerin yüzde 10 civarında menzili arttırabileceğini belirten Aero Wheel kapaklarını içeriyordu. Nextmove ekibi, Almanya’daki Leipzig çevresindeki A9, A14 ve A38’de 94 km’lik (58,4 mil) bir rota seçti.

150 km / s (93,2 mi) sabit hız, yaz lastikleriyle 18 inç jantlar, soğutma modu ve mümkün olan en verimli sürüş gibi bazı parametreler belirlenmiştir.

Üç Tesla Model 3 ünite üç tur için kullanıldı. Ve işte sorunların başladığı yer: hepsi Uzun Menzilli türevleriydi ancak bir tanesi bir AWD idi. Bu nedenle, diğer ikisinden daha ağırdır. Ancak daha da kötüye gidiyor: RWD birimlerinden birinin süspansiyonu daha düşüktü. 

Aerodinamik Bir EV İçin Ne Kadar Önemli Olabilir?
Aerodinamik Bir EV İçin Ne Kadar Önemli Olabilir?
Aerodinamik Bir EV İçin Ne Kadar Önemli Olabilir?
Aerodinamik Bir EV İçin Ne Kadar Önemli Olabilir?

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir