Kapat

Amazon, Rivian’dan 100.000 Elektrikli Teslim Aracı Sipariş Etti

Rivian’ın bu tür bir ürünü düşündüğünü bile biliyor muydun?

Amazon, Rivian‘a bahis oynayan ilk şirketlerden biriydi. EV başlangıcına 700 milyon dolarlık bir yatırım yaptı. Şimdi, Amazon Rivian’ın yapacak çok sayıda aracı olacağından emin olmak istiyor. Aslında, hemen 100.000’den fazla. Amazon 100.000 elektrikli kamyonet istiyor. Rivian’ın bu ürünleri geliştirdiğini bile biliyor muydunuz?

Amazon’un Küresel Operasyonlar ve Müşteri Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı (Dave Başkan) Dave Clark, “şirketimiz gördüğünüz gibi Rivian’dan birçok araç sipariş etti” dedi.

Yeni elektrikli dağıtım kamyonları 2021’de ortaya çıkacak. Eğer şirketin 2020’de R1T ve R1S’i üretmeye başlayacağını düşünüyorsanız, çok uzun bir bekleme süresi değil.

Araçlar, Amazon’un İklim Sözü’ne vermiş olduğu taahhüdün bir parçası. Bu anlaşma, Paris Anlaşmasının belirlediğinden on yıl önce, 2040 yılına kadar karbonun nötr hale gelmesi için mümkün olan tüm çabayı göstermek için imzalayanları istiyor.

Amazon, 100.000 adet elektrikli kamyon siparişinin bu tür bir araç için şimdiye kadarki en büyük olduğunu söylüyor. Şirket 2022’ye kadar bunlardan 10.000’inin sokaklarda olmasını istiyor. Rivian, diğer 90.000 birimi 2030’a kadar teslim etmek zorunda kalacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir