Kapat

Amsterdam Tüm Gazla Çalışan Arabaları 2030 Yılında Yasaklayacak: Bir EV Almanın Zamanı

Daha fazla şehrin takip edeceğini umuyoruz.

Amsterdam ünlü bir hoşgörülü şehir ancak daha uzun süre dayanamayacağı bir günah – hava kirliliğine sahip. Yakın zamanda benzin veya dizel ile çalışan araçların 2030 yılına kadar şehir merkezinde araç kullanmalarını yasaklamayı planladığını açıklandı.

Şehir trafiğinden sorumlu olan belediye başkanı Sharon Dijksma, “Kirlilik genellikle sessiz bir katil ve Amsterdam’daki en büyük sağlık tehlikelerinden biri” dedi.

Kentin Temiz Hava Eylem planı, aşamalar halinde uygulanacaktır. Gelecek yıldan başlayarak, 15 yaşından büyük dizel otomobillerin Hollanda başkentinin etrafındaki A10 çevre yoluna girmesi yasaklanacak. Dumanı körükleyen otobüslere 2022’den sonra artık izin verilmeyecek. Yasak, 2025 yılına kadar mopedlerin yanı sıra kanallardaki eğlence teknelerine de uzatılacak. Kentsel alandaki tüm trafik 2030 yılına kadar emisyonsuz olmalıdır.

Şehir, her EV alıcısına şarj istasyonları sunarak sakinleri elektriğe gitmeye teşvik etmeyi planlıyor. Şehirde halihazırda 3,000 şarj istasyonu bulunuyor ve The Guardian’ın kaynakları 2025 yılına kadar 16,000 ila 23,000 arasında ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor.

Otomotiv endüstrisinin lobi grubu olan Rai Derneği planın lehine değil. “Elektrikli otomobil için parası olmayan binlerce aile, yakında soğukta bırakılacak. Bu da Amsterdam’ı zenginlerin şehri yapıyor ”dedi.

Amsterdam, en fazla kirletici araçları şehir merkezlerinden uzak tutmak için hareket eden birçok Avrupa kentine katılıyor. Madrid, 2000’den önce yapılan gazlı araçlara ve 2006’dan önce yapılan dizel araçlara erişimi kısıtlamaya başladı. Roma, 2024 yılına kadar şehir merkezinden dizel araçlarını yasaklama taahhüdünde bulundu.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir