Kapat

Aptera Teknik Özellikleri Açıklandı

Şirket doğrudan dağıtıma ve hatta otonom iddialara sahip olacak.

Son birkaç gündür haberlerden uzak durmadıysanız, Aptera‘nın yeniden dirildiğini zaten biliyorsunuzdur. Ancak muhtemelen şirketin arabasını nasıl teslim etmeyi planladığını, ne sunacağını ve hepsinden önemlisi gelecek yıllarda nasıl hayatta kalmayı planladığını merak ediyorsundur.

Sulu bir şeyle başlayalım: yeni Aptera’nın sadece elde ettiğimiz teknik özellikleri.

Otomobil 175 inç (4.44 m) uzunluğunda, 88 inç (2.24 m) genişliğinde, 53.5 inç (1.36 m) boyunda olacak ve 109 inç (2.77 m) dingil mesafesi olacak. Ön tekerleği 77.5 inç (1.97 m) ve ağırlığı 1.800 lb (yaklaşık 815 kg) olarak tahmin ediliyor. Bagaj bölmesi etkileyici bir 25 ft kargo (710 litrelik kısa bir miktar) tutacaktır.

Aptera‘nın CEO’su da bize performans numaralarını anlattı. Standart ve Uzun Menzilli türevlerinin 4 saniyede 0 ila 60 mil arasında bir süreye sahip olması durumunda Performans versiyonunu 3 saniyede 0’dan 60 mil / saat’e çıkarmayı hedefliyor. Sürüm adları geçicidir, büyük bir EV üreticisi tarafından benimsenenlerden net bir şekilde esinlenmiştir. 

Fren mesafesi 105 ft (32 m) ile 120 ft (36,6 m) arasında değişecektir. Anthony’ye göre, en yüksek hız 110 d / dak, “motor tarafından devir / dak” şeklinde olacak.

Aptera‘nın geleceğe yönelik stratejilerine baktığınızda, sadece paranın kalkmasını bekliyor gibi görünüyorlar. İhtiyaç duyulan ilk para enjeksiyonu, “üretim öncesi araç yapımları ve şirketin“ ilk üretim hatları ”nı başlatmak için gereken mühendislik” ile ilgilidir. Ancak bu açıkça Aptera‘nın kurmak istediği binanın temeli.

Şirket 2020 yılında üretime başlamak istiyor ancak işletme maliyetleri nedeniyle 2019’da zaten 1,5 milyon dolarlık bir maliyeti olacak. Araba teslim etmeye başladığında işletme maliyetleri 8,2 milyon dolar olacak. Ancak şirketin üretim maliyeti de 4 milyon dolar olacak.

Anthony, “Gerçek hacimli üretim ve daha fazla sermaye gerektiren diğer değişkenlerin tasarımıyla sınırlı bir üretime başlamak için 20 milyon dolar daha fazla para kazanmamız gerekecek” dedi.

6,5 milyon dolar olarak tahmin edilen brüt gelir ile Aptera, 2020’de 5,7 milyon dolar kırmızı nokta olarak çalışacak. Şaşırtıcı olan, 2021’in şirketi zaten karlı bir operasyona getireceğidir. Aslında, tüm üreticileri kıskandıracak bir işlem, kar marjı %31.

2022’de Aptera yüzde 35 kar marjıyla satış yapmayı planlıyor. Hepsi 21.000 $ ‘dan 36.000 $’ a çıkacak olan üretim maliyetleri nedeniyle. Aptera, 40 kWh giriş seviyesi araç için aracı 34.000 $ ‘dan başlayarak satmayı planlıyor. 100 kWh Aptera hattının zirvesi 59.000 dolara mal olacak.

32.815 $ ‘lık Tesla Model 3 Standard Range Plus’ı satın alabileceğinizi ve Aptera otomobilinin iki kişi için kullanabileceğini düşündüğünüzde, insanların yalnızca verimlilik teklifiyle baştan çıkarılıp düşülmeyeceğini merak ediyor. 

“Verimli teknolojide en iyisini isteyen insanlara sunacak bir şeylerimiz olduğunu düşünüyoruz. Ve diğer EV’lere karşı çok daha az yakıt kullandığımız ve bu kadar geniş bir yelpazeye ve diğer avantajlara sahip olduğumuz için, tüketicilerin mevcut tekliflerimizi beğeneceğini düşünüyoruz. “diyor Aptera CEO’su.

Başka bir şey sunumda bizi ilgilendirdi. Şirket, “Japon büyük bir OEM ile birlikte geliştirilen Aptera oto pilot sistemi donanımıyla özerk otomobil yarışına gireceğini söyledi. 

Anthony, “Co-Pilotumuz bir OEM’den gelmiyor, ancak büyük Japon OEM’leriyle birlikte, Andromeda Arayüzleri adı verilen bir şirket aracılığıyla geliştirildi. ” demecini de ekledi.

Her neyse, Japon cihazı Aptera’nın yukarıdaki resme göre “otonom sürüş alanında Tesla, BMW ve Audi ile hızlı bir şekilde rekabet edebildiği” anlamına geliyor.

Aracın cazip hale getirilmesi için nispeten küçük bir kitleye bile – 2022’de 11.000’den biraz fazla – Aptera’nın güvenli bir ürün ürettiğini kanıtlaması gerekiyor. Bunu “çarpışma ve FMVSS” sertifikası ile yapacak.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + 4 =