Kapat

Audi E-Tron Menzili Düşük Çünkü Öncelik Güvenlik / Dayanıklılık Oldu

Agresif bir termal yönetim stratejisi (her bir pil modülü için ayrı ayrı) e-tronun verimliliğini kötüleştirdi.

Audi e-tron, pazardaki en büyük pil paketlerinden birine (kapasite açısından) sahiptir ancak 95 kWh sadece 204 mil (328 km) (EPA) menzile çevrilmiştir. WLTP derecesi 417 km’dir (259,1 mil).

Alman SUV, şarj kayıpları dahil 455 Wh / mil kombine enerji tüketimi (EPA) ile verimlilik derecesinin altında sınıflandırılır.

Beklenenden düşük menzile katkıda bulunan en büyük etkenlerden birinin, toplam değerin % 88’i olan 83,6 kWh pil kapasitesi olduğunu biliyoruz . % 12 , güvenliği ve uzun süreli dayanıklılığı artırmak için kullanılamaz bir tampondur.

Ancak, verimin neden rekabet durumundan, özellikle de Tesla Model X’ten daha düşük olduğunu açıklamıyor.

Bir Jalopnik makalesine göre pil sıcaklığını optimum aralıkta tutan agresif bir termal yönetim stratejisi (her modül için ayrı ayrı) uygulamak için bazı verimlilikten fedakarlık edilir. Dar sıcaklık penceresi, hücreler için büyük olasılıkla harikadır ancak bir enerji maliyeti ile gelir.

“Audi, e-tron 55’in bataryasının ciddi suistimalle başa çıkmak için yapıldığını ve bu, paketin uzun süreli dayanıklılığını korumak uğruna aralığın feda edilmesinin kilit bir nedeni olduğunu belirtti. Bu, e-tronda görülebiliyordu. 55’in bireysel akü grubu modüllerini optimum sıcaklıklarda çalışmasını sağlamak için tek tek izleyen ve soğutan soğutma sistemine sahip. Bu agresif ve yedek soğutma sistemleri sonuçta ağırlık katıyor ve güç tüketiyor. “

Ayrıca Audi e-tron’un neden geniş bir şarjlı durumda 150 kW’ta şarj ile bu kadar tutarlı olduğunu da açıklayabilir.

emre ekici {admin}

Emre Ekici, 2013-2019 yılları arasında Bozankaya Otomotiv A.Ş ile birlikte Türkiye'deki elektrikli otobüs üretiminde çalışmış, Satış Sonrası Hizmetler Bölge Müdürü olarak görev almıştır. 2020 yılı itibari ile İnönü Üniversitesi'nde Elektrikli Araç Teknolojileri bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Tüm dünyadan elektrikli araç haberlerini bilgilendirmek için sunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir